Kurumlar çocuk istismarı için güç birliği yaptı

Suça sürüklenen çocuklar için ve çocuk istismarının önüne geçebilmek için kurumlar güç birliği yaptı. Bu kapsamda bir araya gelen Bakırköy Belediyesi, Bakırköy Kaymakamlığı, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Bakırköy Çocuk Masası ile Çocuk Hakları Zirvesi ve Kalkınma Derneği (ÇHZD) önemli bir protokole imza attı. İmzalanan İşbirliği protokolü ile 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında; korunma ihtiyacı olan, ihmal veya istismara uğrayan, suça sürüklenen veya suçtan mağdur olan çocuklarla ilgili çalışma yapılacak.

Kurumlar çocuk istismarı için güç birliği yaptı

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Kaymakamı Nazmi Günlü, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Alparslan Yanıkoğlu ile Bakırköy Çocuk Masası Yürütme ve ÇHZD Başkanı Ebrize Çeltikçi Protokol için Bakırköy Titanic Otel'de bir araya geldi. İmzalanan protokolle çocukların suça sürüklenme, istismar ve ihmal nedenleri araştırılırken, öte yandan suçtan suç ortamından, uyuşturucu madde kullanımından, her türlü istismar ve bağımlılıktan kurtulmaları sağlanacağı amaçlanıyor.

Bakırköy Belediye Başkanı  Bülent Kerimoğlu çocuk masası çalışmalarının Avrupa'da da dikkatlice izlendindiğini belirterek şunları söyledi: “Bakırköy Çocuk Masası'nda yaptığımız çalışmalar sadece Bakırköy'de, İstanbul'da, Türkiye'de değil benim de üyesi bulunduğum Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Parlementosu'nda da çok dikkatlice ve büyük beğeniyle izleniyor. Önümüzdeki hafta Parlemento'nun Strasbourg'da yapacağı toplantıda konsey üyelerine bilgi aktaracağım. ‘'

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

SAVCI AKÇAY'DAN İYİ BİR ÇOCUK KORUMA ÖRNEĞİ

Kurumlar arasında işbirliğinin önemine vurgu yaparak bir konuşma yapan Bakırköy Çocuk Büro-Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Akçay da son günlerde yaşadıkları bir örnekle açıklama yaptı: “Gerçek adını saklayarak Pervin adını vereceğimiz 14 yaşındaki bir kız çocuğuyla ilgili somut örnek vermek istiyorum. Pervin, babası tarafından cinsel istismara uğratılmış bir kızımız. 6 çocuklu bir aileden. Rehber öğretmeninin başvurusuyla baba ağır cezada yargılanıyor. Pervin, babası tarafından tecavüze uğramış bir kız çocuğu olarak olayın duyulmasının ardından okuldan alınıyor ve tekstil işçisi olarak çalışmaya başlıyor. Pervin'in olaydan çok etkilendiği duruşmalar sırasında gönüllü sosyologları dikkatini çekiyor ve bize başvuruyorlar. Biz de Bakırköy Çocuk Masası ile irtibata geçtik. Masamızın öncülüğünde çok mesafe kat ettik. Konudan haberi olan Bakırköy Kaymakamlığı da kızın yaşadığı Küçükçekmece Kaymakamlığı ile irtibata geçti.  Sonuçta bu kızımızın ailesine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nden aylık 800 TL. maddi destek çıkıyor. Bakırköy Belediyesi Sağlık ve Sosyal Destek İstasyonu'nda psikolojik tedavisi yapılmaya başlandı ve ayrıca özel bir okulda eğitimine devam etmeye başladı. Bunu şunun için anlattım; kurumlar arası iyi bir işbirliği, iletişim ve multi-disipliner uygulamalarla mağdur bir çocuğumuzu toplumsal hayata geri kazandırılabiliriz.”

BAKIRKÖY'DEKİ 50 BİN ÖĞRENCİNİN 6 BİNİ RİSK GRUBUNDA

Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Emrullah Aydın da Bakırköy İlçesindeki toplamda 50 bin öğrenci bulunduğunu belirterek yaptıkları araştırmada 6 bin öğrencinin risk grubunda olduğunu açıkladı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın, çocukların asosyallikten kaynaklı olarak psikolojik tedaviye ihtiyacı olduğunu, çocukların yaşadığı en büyük problemin de parçalanmış aileler olduğunu söyledi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...