Sözcü Plus Giriş

KYK burs ve kredileri hesaplara ne zaman yatacak? KYK taahhüt onaylama işlemi nasıl yapılır?

Üniversite öğrencilerinin eğitim hayatlarının desteklenmesi için Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından kredi ve burs veriliyor. KYK burs ve kredi başvuru sonuçları geçtiğimiz günlerde e-Devlet'ten açıklanmıştı. Öğrenciler hak kazandıkları krediyi ya da bursu almak istiyorlarsa e-Devletten taahhütnameyi onaylaması gerekiyor. Peki KYK burs ve kredi taahhütname işlemi nasıl yapılır, burs ve kredi miktarı ne kadar oldu? İşte ayrıntılar...

19:22 -
KYK burs ve kredileri hesaplara ne zaman yatacak? KYK taahhüt onaylama işlemi nasıl yapılır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) 2018-2019 eğitim ve öğretim kredi ve burs başvuru sonuçları açıklandı. Öğrenciler kredi ve burs bu sene ne kadar kredi ve burs ödenecek merak ediyor. Öğrenciler eskiden sonuçlar açıklandıktan sonra notere gidip taahhütname imzalamak zorundaydı ancak günümüz teknolojisi sayesinde artık notere gitmenize gerek yok e-Devlet kapısı üzerinden taahhütnamenizi onaylayabilirsiniz. Yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin de 18 Kasım 2018 saat 23.59'a kadar e- Devlet üzerinden taahhütnameyi okuyup onaylaması gerekiyor.Peki KYK taahhüt onaylama işlemi nasıl yapılır? İşte KYK hakkında ayrıntılı bilgiler…

KYK TAAHHÜT ONAYLAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?
e-Devlet kapısına TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın, ardından KYK burs kredi onay işlemleri bölümüne geldikten sonra sözleşmeyi okuyup onaylayın.Kurumunun resmi web sitesinde taahhütname onayı olarak şu açıklama yapıldı: Burs/kredi kazanan öğrencilerin bu haktan yararlanabilmesi için 18 Kasım 2018 saat 23.59'a kadar e-Devlet üzerinden taahhütnameyi mutlaka onaylaması gerekiyor. (Taahhütname onayı e-Devlet mobil uygulamasından yapılamamaktadır.) Taahhütnamesini onaylamayan öğrencilere ödeme yapılmayacak. Taahhütname onaylamayan öğrenciler (normal öğrenim süresi içerisinde olmak kaydıyla) bir sonraki eğitim öğretim yılında burs/kredi için tekrar başvurabilecek.

KREDİ VE BURS NE ZAMAN YATACAK?
Taahhütnamesini onaylayan öğrencilere 2018-2019 eğitim öğretim yılı başı olan ekim ayından itibaren ödeme yapılacak. Taahhütnamesini onaylamayan öğrencilere ödeme yapılmayacak. Burs/krediler Ocak 2019 yılından itibaren ödenmeye başlanacak.

KREDİ VE BURS NE KADAR OLACAK?
Burs/kredi Ocak 2018'den bu yana lisans öğrencilerine aylık 470, yüksek lisans öğrencilerine 940, doktora öğrencilerine de 1410 lira olarak ödeniyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde öğrencilere burs ve kredi miktarının önümüzdeki yıl itibarıyla lisansta 500, yüksek lisansta 1000, doktorada da 1500 liraya yükseltildiği müjdesini vermişti. Zamlı burs/krediler Ocak 2019'dan itibaren ödenmeye başlanacak.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more