Marmara Üniversitesi Bahçelievler kampüsü TÜRGEV’e mi verildi?

Marmara Üniversitesi’nin (MÜ) rezidans yapılmak üzere satılan Nişantaşı Kampüsü'nde bulunan İletişim Fakültesi’nin taşınması planlanan MÜ Bahçelievler Yerleşkesi'nin TÜRGEV’e devredildiği iddia ediliyor. İletişim fakültesi öğrencileri sosyal medyada olaya isyan ederken üniversiteden resmi bir açıklama yapılmadı.

Marmara Üniversitesi Bahçelievler kampüsü TÜRGEV’e mi verildi?

Maliye Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, TOKİ ve Marmara Üniversitesi arasında 11 Nisan 2016 tarihinde arazi devri için bir protokol imzalandı. Bu protokol ile Marmara Üniversitesi'nin Halkalı, Bahçelievler ve Nişantaşı yerleşkeleri TOKİ'ye devredildi.

TOKİ de Maltepe'deki Kenan Evren Kışlası arazisini Marmara Üniversitesi'ne devretti. M.Ü.'nün dağınık haldeki fakültelerinin bir araya toplanacağı Kenan Evren Kışlası'na yapılacak olan ve “Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi” adı verilen yeni yerleşkenin inşaatını da TOKİ üstlendi.

TOKİ, EMLAK KONUT'A SATTI

Üniversitenin Halkalı ve Nişantaşı yerleşkelerinin arazileri 2016 yılının haziran ayında TOKİ tarafından Emlak Konut GYO'ya satıldı. Emlak Konut GYO, toplam 959 bin 388 metrekare olan Halkalı’daki araziyi 1 milyar 822 milyon liraya,  Nişantaşı’ndaki 24 bin 468 metrekarelik araziyi de 455 milyon liraya satın aldı.

NİŞANTAŞI İÇİN İHALE

Küçükçekmece Halkalı'daki üniversite arazisinin imarı değiştirilip AVM ve rezidans yapılacak duruma getirildi. Etap etap ihaleye çıkarılan arazide satış süreci henüz tamamlanmadı. 15 Mart 2018'de Nişantaşı'ndaki arazi için açılan ihale ise sonuçlandı. Konut ve ticari birimleri yapılacağı arazi, 1 milyar 763 milyon 750 bin TL bedelle Eltes ve İstlife İş Ortaklığı’nın oldu.  Bu rakamın 705 milyon 500 bin TL’si Emlak Konut GYO'ya ödenecek. Araziden gelir beklentisi de 1.7 milyar lira. Bu sırada Bahçelievler Kampüsü'nün durumu ile ilgili hiçbir gelişme olmadı.

İLETİŞİM FAKÜLTESİ'NE YER ARANIYOR

Satış işleminin ardından Nişantaşı yerleşkesindeki İletişim Fakültesi'nin haziran ayında taşınmasına karar verildi. İletişim Fakültesi'nin,  Göztepe Kampüsü'ne  taşınan İşletme Fakültesi'nin boşalttığı Bahçelievler Kampüsü'ne taşınması gündeme geldi. Ancak fakültenin taşınacağı Bahçelievler yerleşkesinin TÜRGEV'e bağışlandığı iddia edildi. TÜRGEV'in yönetiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak ve oğlu Bilal Erdoğan bulunuyor.

marmara-universitesi-turgevİddia İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından sosyal medyada tepki ile karşılandı. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda Bahçelievler Kampüsü  TÜRGEV'e verildiği için fakültenin MÜ Göztepe Kampüsü'ndeki boş derslikleri kullanacağı belirtildi. Bu iddia ile ilgili Marmara Üniversitesi'nden henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...