Sözcü Plus Giriş

Marmaris’te körfez kirleniyor, yetkililer seyrediyor

Muğla’nın Marmaris Körfezi’nde, masmavi olması gereken denizin yaşanan sellerin getirdiği çamur nedeniyle kalın bir çamur tabakası oluştu. Her yağmur sonrası bu manzaranın yaşanmasına rağmen yetkililerin kayıtsız kalmasına tepkiler artıyor. Doç. Dr. Nedim Özdemir, Körfez’deki çamur boyutunun artışına dikkat çekerek, “Tedbir alınmazsa körfez biter” uyarısında bulundu.

Mustafa SARIİPEK / Muğla
15:23 -
Marmaris’te körfez kirleniyor, yetkililer seyrediyor

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölüm Başkanlığı, “Marmaris Körfezi Su Kalitesi ve Biyolojik Araştırma Çalışması” için 2012 Ocak ayında çalışmalara başlamıştı. Her ay Marmaris Körfezi'nde 18 ayrı istasyondan su, canlı ve atık numuneleri alınarak incelenmesi neticesinde sonuçlar 286 sayfalık rapor olarak yayınlandı. Raporda, “Deniz yaşam alanları insanlar tarafından işgal edildiği, drenaj, kanalizasyon ve taşkın kontrol sistemlerinde yapılan çalışmalar yetersiz kaldığı ve katı atıklar denizlerden uzaklaştırılamadığı için Marmaris Körfezi”nde ekolojik denge giderek bozuluyor” denildi.
marmaris-880-foto-sozcu-2

“SELLE DENİZE İNEN TOPRAK”

Raporda, yaz ve sonbahar aylarında suların kirlilik göstergelerinde amonyum, fosfat, nitrat, nitrit ve koliform bakteri düzeyinin olması gerekenden daha fazla, oksijen oranlarının ise gerekenden çok daha düşük seviyede olduğu kaydedilmişti. Yağmur sonucu selle denize inen toprak dibe çökerek kirliliğin sürekli artmasına neden olduğuna da dikkat çekilmişti.

UYARIMIZA ALDIRIŞ EDEN YOK

Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nedim Özdemir, Marmaris Körfezi'nin artık en küçük yağmurda bile kızıla bürünmeye başladığını belirterek şöyle konuştu: “Önceki yıllarda derelerin ıslahı çalışmalarında, bazı kanalların genişletilmesi ve derinleştirilmesinin yanı sıra kıyı bandı çalışmaları sırasında plaja giren iş makinelerinin de tetiklemesiyle birlikte Marmaris'te denizin bulanıklaşması önlemez hale geldi.”

NELER YAPILMALI?

Körfezi besleyen derelerle ilgili olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Su İşleri gibi kurumların ortak bir çalışmayla bilimsel proje üretilmesi gerektiğini ifade dene Özdemir, aksi taktirde körfezin hızla kirlenmesinin yanında körfezin sedimanla dolarak tehlikeli boyuta yaklaşacağını söyledi.

KÖRFEZ PİS KOKMAYA BAŞLAR

Yetkililerin uyarıları bir türlü dikkate almadığından yakınan Doç. Dr. Nedim Özdemir, şöyle devam etti:

“Sel sularının getirdiği çamur ile körfeze gelen diğer atıkların en önemli ve en büyük sorunu körfezin derinliği azalıyor. Üstelik denideki canlılar da olumsuz etkilenmektedir. Körfeze gelen sedimantasyon aynı zamanda sudaki canlıların yaşam kaynağı olan çözünmüş oksijen miktarını düşürerek sudaki görünürlüğü de azaltıyor. Körfezin dolmasıyla birlikte alttaki su sirkülasyonu azalacağından dolayı bunlar dip yapıda birikerek kalıcı olur. Sudaki çözünmüş oksijen miktarı azalacağından gelecekte körfez pis kokmaya başlar.”

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more