Sözcü Plus Giriş

MEB savaşları karıştırdı! Ders kitabında Çanakkale hatası

Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlkokul 3. Sınıf öğrencilerine okuttuğu Türkçe ders kitabındaki “Her eve asılması gereken Çanakkale Menüsü”nün Irak Cephesine ait olduğu iddia edildi. Meğer menü, İlhan Selçuk’un 1973’te kaleme aldığı “Yüzbaşı Selahattin’in Romanı” isimli kitabın Irak Cephesi’ndeki askerlere aitmiş.

Mehmet ANDAÇ / Çanakkale
Güncellenme: 13:42, 24/10/2018
MEB savaşları karıştırdı! Ders kitabında Çanakkale hatası

Bu yıl İlkokul 3.Sınıf öğrencilerine okutulan Türkçe ders kitabının 42. sayfasında Çanakkale Menüsü adı altında bir yemek listesi bulunuyor. Kitapta yer alan bu listenin Çanakkale Savaşı'na değil, Irak Cephesine ait olduğunu ortaya çıktı. İşte kitapta Çanakkale Menüsü olarak verilen yemek listesi:

15 Haziran 1917 Sabah: Üzüm hoşafı. Öğlen: Yok. Akşam: Yağlı buğday çorbası ve ekmek.
26 Haziran 1917 Sabah: Yok. Öğlen: Yok. Akşam: Üzüm hoşafı, ekmek.
18 Temmuz 1917 Sabah: Üzüm hoşafı. Öğlen: Yok. Akşam: Yarım ekmek.
21 Temmuz 1917 Sabah: Yarım ekmek. Öğlen: Yok. Akşam: Şekersiz üzüm hoşafı, ekmek yok

“İLHAN SELÇUK'UN ROMANINDAN ALINMIŞ”

Sosyal medyada çok sayıda kişi tarafından paylaşılan bu menü, ilk kez İlhan Selçuk tarafından 1973 yılında kaleme alınan anı türündeki “Yüzbaşı Selahattin'in Romanı” isimli kitabın 1. Cildinde yayınlandı. Fakat aynı kitapta yemek menüsünün Irak Cephesi'nde görev yapan 52. Tümen 43. Alay 1. Tabur'a ait olduğunu yazıyor. Kitapta ayrıca “1917 yılının Haziran, Temmuz ve Ağustos ayına gidip cephedeki askerlerimizin tayın; adı verilen sabah, öğle ve akşam menülerine bir göz atalım!” cümlesi ile yemek menünün 1917 yılına ait olduğu belirtiliyor. Oysa resmi kaynaklarda Çanakkale Savaşı, 18 Mart 1915 – 9 Ocak 1916 tarihleri arasında gerçekleşti.

AÇLIK DEĞİL MÜHİMMAT SIKINTISI

Tarih uzmanları da bu menünün Çanakkale Savaşlarına ait olmadığı, Irak Cephesi'ne ait olduğunu vurgularken, MEB'in böyle bir hata düşmesi vatandaşlar tarafından tepki ile karşılandı. Uzmanlar ayrıca Çanakkale Savaşları'nda açlık değil, mühimmat sıkıntısı yaşandığı belirtiyor.

“LÜTFEN BİRAZ HASSASİYET”

Gazeteci yazar Ufuk Coşkun hataya tepki göstererek, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Listenin altındaki fotoğrafında Çanakkale Cephesine ait olmadığını, 1923 yılında çekilmiş bir fotoğraf olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “3. sınıf Türkçe ders kitabında ‘Her eve asılması gereken Çanakkale menüsü' olarak verilen bu liste yanlıştır. İlhan Selçuk'un romanından alınmıştır. Bu liste Irak cephesine aittir. Bu çocuklar da Çanakkale'de savaşmamıştır. 1923 yılına aittir. Lütfen biraz daha hassasiyet”

Yayınlanma Tarihi:10:13,