Sözcü Plus Giriş

Meclis’ten komutanlara ücretsiz sağlık, milletvekillerine yeni ayrıcalık

TBMM'de ele alınan KDV düzenlemesine ilişkin yasa tasarısında 2 önemli değişiklik yapıldı. AKP, CHP ve MHP grup başkanvekillerinin imzalarını taşıyan önergeler ile, eski ve yeni Milletvekilleri kamuya ait tüm sosyal tesis ve imkanlardan, bu kurumların üst düzey amirlerine sağlanan en uygun şartlara göre yararlanacak.

Veli TOPRAK
22:41 -
Meclis’ten komutanlara ücretsiz sağlık, milletvekillerine yeni ayrıcalık

Diğer değişiklik ile de Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanı ile Orgeneral ve Oramiraller ve bu görevlerden emekli olanlar ile bakmakla yükümlü oldukları aile fertleri sağlık hizmetlerinden, Milletvekilleri gibi ücretsiz yararlanacak. Bunların sağlık giderleri, kendi kurumlarının bütçelerinden karşılanacak. Bu hak daha önce ayrı bir yasayla yüksek yargı üyeleri ve aile fertleri için de tanınmıştı. TBMM’de yapılan değişiklikler ile yasaya şu maddeler eklendi:

KAMU KURUMLARINDA AYRICALIK

”Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ve bu üyeliği sona erenler ile dışarıdan atanan bakanlar kamu kurum ve kuruluşlarının tüm sosyal tesis ve imkanlarından, bu tesislerin kullanımına ilişkin ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından belirlenmiş en uygun esas ve usuller dahilinde yararlanırlar.”

KOMUTANLARA SAĞLIK

Genelkurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı, Deniz Kuvvetleri Komutanı, Hava Kuvvetleri Komutanı, Jandarma Genel Komutanı ve Sahil Güvenlik Komutanı olarak atanmış olanlar ile Orgeneral/Oramiral rütbelerinde bulunanlardan aylıklarını 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa göre almakta olanlar ve bunların emeklileri ile bakmakla yükümlü oldukları aile fertlerinin sağlık giderleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin tabi olduğu hükümler ve esaslar çerçevesinde ilgili kurum bütçelerinden ödenir. ”

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more