Meteoroloji’den İstanbul için uyarı: Hazırlıklı olun!

Meteoroloji'den yapılan son dakika açıklamasına göre; bugün 06.00-18.00 saatleri arasında İstanbul genelinde gök gürültülü sağanak yağışlar beklendiği duyuruldu. Vatandaşların su baskınları ve dolu gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları istendi. İstanbul'da gece saatlerinden itibaren şiddetli yıldırımlarla beraber etkili olan yağmur trafiği de olumsuz etkiledi. Sabah mesaisine gidenler ana arterlerde uzun kuyruklar oluşturdu.

Yer yer kuvvetli yağışlara karşı vatandaşların hazırlıklı olmaları istenirken, ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar ve yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiği uyarısında bulunuldu.

GECE BOYU SÜRDÜ

Dün akşam saatlerinde başlayan ve gece şiddetini daha da arttıran yağış, İstanbul genelinde bugün de etkisini gösteriyor. Silivri’de aniden bastıran şiddetli yağmur ve dolu nedeniyle bazı caddeler sular altında kaldı. Bazı vatandaşların sel sularına kapılan eşyalarını kurtarmaya çalıştığı görüldü. Sürücüler ise su içinde güçlükle ilerledi. İstanbul’da dün gece gök gürültüsüyle birlikte şimşekler geceyi aydınlattı. Gökyüzünde şimşeklerin geceyi aydınlattığı anlar ise kameralarca kaydedildi.

simsek

Gece gök yüzü şimşeklerle aydınlandı. İstanbul’da aynı noktadan peş peşe çekilen bu iki kare yaşanan manzarayı gözler önüne serdi…

 

Yağmur trafiği olumsuz etkiliyor

Akşam saatlerinden itibaren Trakya üzerinden İstanbul’a giriş yapan yağmur etkisini göstermeye devam ediyor. Akşam saatlerine kadar devam etmesi beklenen yağmur, araçları ile mesaiye gidenleri olumsuz etkiledi. Birçok vatandaş yola tedbirli çıkarken, E-5’te uzun araç kuyrukları oluştu. Yağmur zaman zaman etkisini artırarak sürerken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) trafik yoğunluk haritasında yüzde 56’lılara varan araç trafiği olduğu görüldü.

HAVA TRAFİĞİ AKSADI

Olumsuz hava koşulları nedeniyle Atatürk Havalimanı'nda seferlerde gecikmeler yaşandı. Yağmurun ve dolu yağışının etkili olduğu saatlerde, Atatürk Havalimanı'na inmesi gereken dört uçak başka meydanlara yönlendirilirken, bazı uçaklar da yağmur nedeniyle pas geçmek zorunda kaldı.

 

10 dakikalık yağış Bandırma’ya yetti

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde sabah erken saatlerde aniden bastıran sağanak yağış etkili oldu. 10 dakika süren yağış sonucu bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Bandırma’da sabah 7.00 civarında aniden bastıran sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. 10 dakika süren yağış sonucu il merkezinde bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Yağışın erken saatte olması dolayısıyla trafikte bir sıkıntı yaşanmazken, şehrin rögarları kısa süre içinde taştı.

yildirim-1 yildirim-2 yildirim-6 yildirim-8 yildirim-9 yildirim-11corlu-iha

HAVA SICAKLIĞI:

Kuzeydoğu kesimlerde 3 ila 6 derece artacağı, kuzeybatı kesimlerde 4 ila 8 derece azalacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR:

Genellikle kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

İSTANBUL’UN GÜN İÇİNDEKİ HAVA HARİTASI

istanbul-gun-ici

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:

Yağışların; İstanbul, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ çevreleri ile Çanakkale ve Balıkesir’in kuzey kesimlerinde kuvvetli (21-50 kg/m2.) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İSTANUBUL’DA 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

istanbul-5-gunluk

İstanbul 24 Temmuz 2018 Salı günü hafif yağışlı, sıcaklık 26 derece, İstanbul 25 Temmuz 2018 Çarşamba günü hafif yağışlı, sıcaklık 26 derece, İstanbul 26 Temmuz 2018 Perşembe günü çok bulutlu, sıcaklık 28 derece, İstanbul 27 Temmuz 2018 Cuma günü çok bulutlu, sıcaklık 28 derece, İstanbul 28 Temmuz 2018 Cumartesi günü çok bulutlu, sıcaklık 29 derece.

TÜM TÜRKİYE’NİN 5 GÜNLÜK HAVA HARİTASI

24-temmuz-turkiye-5-gunluk

MARMARA BÖLGESİ HAVA SICAKLIKLARI

Parçalı ve yer yer çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların: İstanbul, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ çevreleri ile Çanakkale ve Balıkesir’in kuzey kesimlerinde kuvvetli (21-50 kg/m2.) olması bekleniyor.

BURSA °C, 34°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

EDIRNE °C, 27°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ISTANBUL °C, 29°C
Parçalı ve çok bulutlu, yerel olarak kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

BAZI BÜYÜK İLLERİMİZDE HAVA DURUMU TAHMİNLERİ

IZMIR °C, 33°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ADANA °C, 34°C
Az bulutlu ve açık, iç kesimleri yer yer parçalı bulutlu

ANKARA °C, 33°C
Az bulutlu ve açık zamanla parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra kuzey ve batı kesimleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ANTALYA °C, 32°C
Az bulutlu ve açık zamanla parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra iç kesimleri ile akşam saatlerinde il geneli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...