Sözcü Plus Giriş

Meteoroloji’den hava durumu raporu: Kar ve yağmur tüm yurdu etkisi altına alacak!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan son dakika hava durumu raporuna göre; Yurdumuzun kuzeybatı kesimlerden başlayarak Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı sistemin etkisine gireceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının Çarşamba ve Perşembe günleri iç ve doğu bölgelerinde hissedilir derecede (8-12 derece) azalacağı ve mevsim normallerinin altına inmesi bekleniyor. İşte kuvvetli kar ve yağmur beklenen illerimiz ve önemli uyarılar...

19:43 -
Meteoroloji’den hava durumu raporu: Kar ve yağmur tüm yurdu etkisi altına alacak!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika değerlendirmelere göre; Marmara’nın doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ve batısı ile Güneydoğu Anadolu’nun batı kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Güney Ege, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’nun batı kesimlerinde yağmur ve sağanak; iç, kuzey ve doğu kesimlerde karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde gerçekleşmesi beklenen yağışların Orta ve Doğu Akdeniz’in kıyı, Güneydoğu Anadolu’nun batı kesimleri ile Rize ve Trabzon kıyılarında kuvvetli yağmur ve sağanak; İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun batı kesimleri ile Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya, Erzurum ve Muş çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. İç ve Doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

ANKARA’YA KAR YAĞIŞI UYARISI

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ankara'da yağmur şeklinde başlayacak yağışın akşam saatlerine doğru kar yağışına dönüşeceği ve Çarşamba sabah saatlerine kadar kuvvetli (8-15 cm, yüksekleri 20cm) olacağı tahmin ediliyor. Kar yağışının ardından Ankara'da hava sıcaklıklarının uzun bir süre gündüzleri dahi sıfır derecenin altında (Minimum/Maksimum Sıcaklıklar : Çarşamba -5/-2, Perşembe -11/-7, Cuma -9/-4, Cumartesi -8/-4 derece) seyretmesi bekleniyor. Kuvvetli kar yağışı ile kuvvetli buzlanma ve don olayının neden olabileceği başta ulaşımda aksamalar, su sayaç ve borularında donma gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Bugün akşam saatlerinden sonra İç Anadolu’nun güney ve doğusunda (Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir, Yozgat, Sivas ve Kayseri) başlayacak kar yağışlarının kuvvetli (10-20 cm.) olacağı tahmin ediliyor.

ZİRAİ DONA DİKKAT!

Zirai faaliyetlerin devam ettiği Marmara ve Ege Bölgesi kıyı kesimlerinde bu geceden başlayarak cuma gününe kadar gece ve sabah saatlerinde hafif, iç kesimlere doğru ise orta kuvvette zirai don riski bulunduğundan üreticilerimizin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU’YA KUVVETLİ YAĞMUR VE KAR YAĞIŞI UYARISI!

Güneydoğu Anadolu’da yarın (26.12.2018 Çarşamba) ve perşembe günü görülecek yağışların Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Siirt ve Batman’da çok kuvvetli yağmur ve sağanak (51-75 Kg/m2), 1000 m. ve üzeri rakımlı yerlerde ise yoğun kar (20 cm. ve üzeri) şeklinde olması beklendiğinden meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, buzlanma, don olayı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

DOĞU ANADOLU’DA YOĞUN KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR!

Doğu Anadolu Bölgesinde yarın (26.12.2018 Çarşamba) ve perşembe günü görülecek kar yağışlarının Erzincan, Tunceli, Bingöl, Erzurum, Muş, Bitlis, Ağrı ve Kars’ta kuvvetli ve yoğun (20-50 cm.) olması beklendiğinden buzlanma ve don olayı ile birlikte ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

ÜÇ BÜYÜK İLDE HAVA DURUMU:

Bu hafta Üç büyük ilimizde beklenen hava durumları şu şekilde olacak;

Ankara'da bugün başlayan yağışın zamanla karla karışık yağmura dönmesi ve akşam saatlerinden itibaren Çarşamba günü sabah saatlerine kadar kar yağışı şeklinde devam etmesi beklenmektedir. Hava sıcaklıklarının hissedilir derecede azalması ile birlikte gecenin en düşük sıcaklıklarının Çarşamba sabahı sıfırın altında 3, Perşembe sabahı ise sıfırın altında 9 dereceye kadar düşeceği tahmin ediliyor.

İstanbul'da hava sıcaklığının azalmasıyla birlikte önce kentin yüksek kesimlerinde zamanla il genelinde karla karışık yağmur şeklinde olabileceği, Çarşamba günü ise aralıklarla hafif kar yağışları görülebileceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının Çarşamba ve Perşembe günleri 1-2 dereceye kadar düşeceği bekleniyor.

Balkanlar üzerinde gelen bu sistemde bu hafta İzmir'de havanın parçalı bulutlu olması bekleniyor. Ancak hava sıcaklıklarındaki düşüşler İzmir ve Kıyı Ege'de de hissedilecek.

Bu hafta etkili olması beklenen soğuk ve yağışlı havanın neden olacağı kuvvetli meteorolojik olaylar ile ilgili yayımlanacak meteorolojik uyarıların takip edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması can ve mal emniyeti açısından önem arz ediyor.

BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA
Çok bulutlu, bölgenin doğu kesimlerinin karla karışık yağmur ve genellikle kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin güney kesimleri ile Trakya çevrelerinde gece saatlerinden sonra yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın bu akşam ve gece saatlerinde kuzey yönlerden kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

BURSA -3°C, 1°C
Çok bulutlu, aralıklı ve hafif olmak üzere kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ÇANAKKALE 1°C, 5°C
Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde doğu kesimleri hafif kar yağışlı

İSTANBUL 2°C, 5°C
Çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde karla karışık yağmur ve yüksek kesimleri hafif kar yağışlı

KIRKLARELI -2°C, 3°C
Çok bulutlu

EGE
Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak çevrelerinde yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Bölgenin iç kesimlerinde gece saatlerinden sonra buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın, bu akşam ve gece saatlerinde bölgenin kıyı kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

A.KARAHISAR -6°C, -3°C
Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yoğun olmak üzere kar yağışlı

IZMIR 3°C, 6°C
Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı

MANISA 0°C, 5°C
Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

MUĞLA -1°C, 4°C
Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde sağanak yağışlı

AKDENİZ
Çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak, Batı Akdeniz kıyılarının yer yer gök gürültülü sağanak, bölgenin iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bu akşam saatlerinden sonra Doğu Akdeniz ile Antalya’nın doğu kesimlerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Isparta çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve yüksek kesimlerde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın, bu akşam ve gece saatlerinde Orta Akdeniz’in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

ADANA 10°C, 18°C
Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu gece saatlerinden sonra kuvvetli olması bekleniyor.

ANTALYA 10°C, 13°C
Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam ve gece saatlerinde doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

BURDUR -4°C, 0°C
Çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

HATAY 8°C, 11°C
Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu gece ve yarın (Çarşamba) sabah saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU
Çok bulutlu, bölge genelinin kuvvetli karla karışık yağmur ve yoğun kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde gece saatlerinden sonra buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın, bu akşam ve gece saatlerinde bölgenin güney ve doğu kesimlerinde güneyli yönlerden yer yer kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

AKSARAY -2°C, 0°C
Çok bulutlu, yağmurlu; bu gece saatlerinden sonra yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı

ANKARA -4°C, -2°C
Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yoğun olmak üzere kar yağışlı

CANKIRI -4°C, -2°C
Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yoğun olmak üzere kar yağışlı

ESKISEHIR -4°C, -2°C
Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yoğun olmak üzere kar yağışlı

BATI KARADENİZ
Çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar; iç kesimlerinde kar şeklinde olması beklenen yağışların bölge genelinde kuvvetli ve yoğun olması bekleniyor. Bölge genelinde gece saatlerinden sonra yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BARTIN 1°C, 3°C
Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yoğun olmak üzere kar yağışlı

BOLU -5°C, -2°C
Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yoğun olmak üzere kar yağışlı

DÜZCE -1°C, 1°C
Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yoğun olmak üzere kar yağışlı

ZONGULDAK 1°C, 4°C
Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde yoğun olmak üzere kar yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bu akşam saatlerinden itibaren Artvin haricinde bölge genelinde kuvvetli karla karışık yağmur ve yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın, bu akşam ve gece saatlerinde Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

AMASYA 0°C, 2°C
Çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde kuvvetli olmak üzere aralıklı kar yağışlı

ARTVİN 3°C, 7°C
Çok bulutlu, yarın (Çarşamba) öğle saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve yağmurlu

SAMSUN 3°C, 5°C
Çok bulutlu, karla karışık yağmurlu gececeği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam ve gece saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

TRABZON 3°C, 6°C
Çok bulutlu, yağmurlu gececeği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Çarşamba) sabah saatlerinden itibaren kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU
Çok bulutlu, bölgenin batı kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı gececeği tahmin ediliyor. Yağışların, bu gece saatlerinden itibaren Malataya, Elazığ, Erzincan, Bingöl, Erzurum ve Muş çevrelerinde yoğun olması bekleniyor. Bu gece satlerinden sonra bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın, bu akşam ve gece saatlerinde bölgenin kuzey kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

ELAZIĞ 2°C, 4°C
Çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu gece ve yarın (Çarşamba) sabah saatlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

ERZURUM -3°C, 1°C
Çok bulutlu, yarın (Çarşamba) Öğle saatlerinde kuvvetli olmak üzere aralıklı kar yağışlı

IĞDIR -1°C, 7°C
Çok bulutlu

KARS -3°C, 1°C
Çok bulutlu, yarın (Çarşamba) öğle saatlerinden sonra kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Çok bulutlu, batı kesimlerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Çarşamba) sabah saatlerinden itibaren Adıyaman, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Diyarbakır çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DIYARBAKIR 2°C, 7°C
Çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Çarşamba) öğle saatlerinden sonra kuvvetli olması bekleniyor.

GAZIANTEP 3°C, 7°C
Çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Çarşamba) sabah saatlerinden itibaren kuvvetli olması bekleniyor.

SIIRT 3°C, 7°C
Çok bulutlu

ŞANLIURFA 5°C, 9°C
Çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Çarşamba) öğle saatlerinden sonra kuvvetli olması bekleniyor.

İstanbul Seçim Sonuçları ->

Son güncelleme: android-time 09:27 28.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more