Sözcü Plus Giriş

Meteoroloji’den hava durumu raporu: Sıcak havaya aldanmayın, yağmur geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, baharın iyiden iyiye hissedildiği son zamanlarda yağışların yeniden geleceğini açıkladı. Yurtta önümüzdeki bir hafta boyunca mevzi sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların etkili olması bekleniyor. İşte Meteoroloji'den son dakika hava durumu tahmini...

null
Güncellenme: 11:51, 07/06/2018
Meteoroloji’den hava durumu raporu: Sıcak havaya aldanmayın, yağmur geliyor

Meteroroloji’den yapılan açıklamaya göre; hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacak, Doğu bölgeler ile Karadeniz kıyılarında mevsim normalleri civarında, diğer yerlerde mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edecek, hafta sonu iç ve batı kesimlerde azalacak. Yurdumuz halen yüksek basınç merkezi ile sıcak havanın etkisi altında. Hava sıcaklıkları yurt genelinde mevsim normallerinin 4-7 derece üzerinde seyrediyor.

KIRKİKİNDİ YAĞIŞLARI GELİYOR
Bu hafta boyunca yurdumuzun özellikle doğu bölgelerinde (Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Doğu Akdeniz'in iç kesimleri), yer seviyesinde sıcak hava ile atmosferin üst seviyelerinde soğuk hava bulunmasından dolayı meydana gelmesi beklenen ve halk arasında kırkikindi yağışları olarak isimlendirilen, öğleden sonraları görülecek mevzi sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklindeki kararsızlık yağışlarının etkili olacağı tahmin ediliyor.

Ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının hafta sonunda doğu bölgelerimiz ile Karadeniz kıyı kesiminde biraz azalarak mevsim normalleri civarında seyredeceği, diğer yerlerde mevsim normalleri üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

YURT GENELİ HAVA DURUMU
Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Bilecik, İzmir’in iç kesimleri, Aydın, Antalya’nın batı kesimleri, Muğla, Hatay, Samsun, Ordu, Erzurum, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde Marmara ile Karadeniz kıyı kesimlerinde yerel olmak üzere sis ve pus hadisesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Önemli bir değişiklik olmayacağı, Marmara’nın doğusu ile Karadeniz kıyı kesimlerinde mevsim normalleri civarında, diğer yerlerde mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, yarın zamanla güneydoğu kesimlerde doğu ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

Yayınlanma Tarihi:20:20,