Sözcü Plus Giriş

Meteoroloji’den sağanak yağış ve soğuk hava uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından son dakika hava durumu açıklaması geldi. Buna göre; ülkemizin bu hafta Karadeniz üzerinden gelen soğuk havanın etkisine gireceği ve hava sıcaklıklarının hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor. Ayrıca şu iller için sağanak yağış uyarısı yapıldı; Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Batman, Siirt, Şanlıurfa, Elazığ, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane Bingöl, Bitlis, Muş, Erzincan'ın ve Tunceli. İşte yurtta hava durumunun ayrıntıları...

17:27 -
Meteoroloji’den sağanak yağış ve soğuk hava uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika hava durumu açıklamasına göre; yarın Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Batman, Siirt, Şanlıurfa’nın ve Elazığ’ın doğusunda kuvvetli yağmur ve sağanak etkili olacak. Yurdun Doğu Kesimlerinde yarından itibaren yağışların Erzurum, Bayburt ve Gümüşhane’de kar, Bingöl, Bitlis, Muş, Erzincan’ın ve Tunceli’nin doğusunda yağmur ve karla karışık yağmur, 1500 m ve üzeri rakımlı yerlerde kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Doğu Karadeniz kıyı illerimizde beklentilere uygun olarak son 24 saat içerisinde metrekareye 25 ila 50 kg arasında yağışlar meydana geldi. Yağmur ve sağanak 1200 metre üzeri rakımda karla karışık yağmur ve kar şeklinde meydana gelen yağışların zaman zaman etkisini artırarak bugün ve yarın da (14.11.2018 Çarşamba) devam edeceği ve yağış toplamının metrekarede 100 kg ulaşılacağı tahmin ediliyor. Meydana gelebilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, heyelan ve yüksek kesimlerde kardan dolayı buzlanma ve ulaşımda aksamalar) karşı dikkatli tedbirli olunması gerekmektedir.

SOĞUK HAVA GELİYOR!

Yapılan son değerlendirmelere göre; bugünden itibaren ülkemizin kuzey kesimlerinin, Çarşamba gününden itibaren ülkemiz genelinin Karadeniz üzerinden gelen soğuk havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının hissedilir derecede (6-12 derece) azalarak mevsim normallerinin altına inmesi bekleniyor. Soğuk havayla birlikte, Karadeniz bölgesinin yüksek kesimleri, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusunun yüksekleri ile Doğu Anadolu bölgesinin kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar yağışları görüleceği tahmin ediliyor.

Bu haftanın ikinci yarısında en yüksek hava sıcaklıklarının; Erzurum'da 1-2, Ankara'da 6-7, İstanbul'da 9-10, İzmir'de 11-12, Antalya ve Adana'da 16-17 derecelere, gece en düşük sıcaklıkların ise yurdumuzun iç kesimlerinde 0 derece ve altına düşmesi bekleniyor. Vatandaşlarımızın ani sıcaklık düşmesinin yaratabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA
Parçalı ve çok bulutlu, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Kırklareli’nin kıyı kesimleri, Yalova, Çanakkale’nin doğu, Balıkesir ve Bursa’nın kuzey ilçelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin güney ve doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin kuzey ve batısında kuzey ve kuzeydoğu (poyraz) yer yer kuvvetli (30-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

BURSA °C, 16°C
Parçalı ve çok bulutlu, zamanla kuzey kesimleri sağanak yağışlı

ISTANBUL °C, 14°C
Parçalı çok bulutlu, zamanla sağanak yağışlı

KIRKLARELI °C, 14°C
Parçalı ve çok bulutlu, zamanla kıyı kesimleri sağanak yağışlı

SAKARYA °C, 14°C
Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı

EGE
Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Rüzgarın; Kuzey Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden yer yer kuvvetli (30-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

A.KARAHISAR °C, 12°C
Parçalı bulutlu, sabah saatlerinden puslu

IZMIR °C, 18°C
Az bulutlu

KÜTAHYA °C, 11°C
Parçalı bulutlu, sabah saatlerinden puslu

MANISA °C, 18°C
Parçalı bulutlu, sabah saatlerinden puslu

AKDENİZ
Az bulutlu ve açık, bölgenin iç kesimlerinin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

ADANA °C, 25°C
Parçalı ve az bulutlu

ANTALYA °C, 24°C
Az bulutlu ve açık

HATAY °C, 20°C
Parçalı ve az bulutlu

ISPARTA °C, 15°C
Az bulutlu ve açık

İÇ ANADOLU
Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

AKSARAY °C, 14°C
Parçalı ve az bulutlu

ANKARA °C, 13°C
Parçalı ve az bulutlu

CANKIRI °C, 12°C
Parçalı ve az bulutlu, sabah saatlerinde yer yer puslu

ESKISEHIR °C, 12°C
Parçalı ve az bulutlu, sabah saatlerinde yer yer puslu

BATI KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, Sinop çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

BOLU °C, 10°C
Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde yer yer puslu

DÜZCE °C, 13°C
Parçalı ve çok bulutlu

KARABÜK °C, 14°C
Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde yer yer puslu

ZONGULDAK °C, 13°C
Parçalı ve çok bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin kıyı kesimlerinin aralıklı sağanak yağışlı, bu gece saatlerinde Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Trabzon ve Rize çevreleri ile Artvin’in kıyı kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

AMASYA °C, 11°C
Parçalı ve çok bulutlu

GİRESUN °C, 12°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

SAMSUN °C, 11°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

TRABZON °C, 13°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı gececeği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU
Parçalı ve yer yer çok bulutlu, gece saatlerinde kuzey kesimleri ile Bingöl, Muş, Ağrı ve Tunceli çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah saatlerinde bölgenin doğu kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

ELAZIĞ °C, 16°C
Parçalı bulutlu

ERZURUM °C, 9°C
Parçalı ve yer yer çok bulutlu, gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

HAKKARİ °C, 11°C
Parçalı bulutlu

KARS °C, 8°C
Parçalı ve yer yer çok bulutlu, gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

ADIYAMAN °C, 19°C
Parçalı ve az bulutlu

DIYARBAKIR °C, 19°C
Parçalı ve az bulutlu

GAZIANTEP °C, 18°C
Parçalı ve az bulutlu

SIIRT °C, 18°C
Parçalı ve zamanla çok bulutlu

Son güncelleme: 09:54 15.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more