Sözcü Plus Giriş

Meteoroloji’den yağış uyarıları gelmeye devam ediyor: Son 13 yılın yağış rekoru kırıldı!

Marmara Bölgesi son 13 yılın en yağışlı Temmuz ayını geçirdi. Marmara bölgesinde geçtiğimiz ay sel baskınları yaşandı, duvarlar yıkıldı, araçlar mahsur kaldı. Çorlu'daki tren kazasının da aşırı yağış nedeniyle kaynaklandığı belirtildi. Meteoroloji verilerine göre, Marmara'da bu yıl temmuz ayında son 13 yılın yağış rekoru kırıldı. Geçen ay düşen yağış miktarı son 40 yıl içinde Temmuz'da en fazla yağışın düştüğü 3'üncü ay olarak da kayıtlara geçti. Son olarak Ordu, Giresun, Rize, Trabzon ve Artvin'e yoğun yağış uyarısı yapılmıştı. Bölgede yağmur sele sebep oldu.

17:54 -
Meteoroloji’den yağış uyarıları gelmeye devam ediyor: Son 13 yılın yağış rekoru kırıldı!

Marmara bölgesi Temmuz ayında şiddetli yağış ve doluyla uğraştı. Aniden başlayan yağmur ve doluyla bir çok yeri su bastı araçlar mahsur kaldı. İstanbul’da yağmur nedeniyle  istinat duvarlarında çökmeler meydana geldi.  Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, 2018 yılı Temmuz ayında Marmara Bölgesinin yağış ortalaması 48,7 kg olarak hesaplandı. Bu rakam son 13 yılın fazla yağış alan Temmuz ayı olarak kayıtlara geçti. En son 2005 yılında ortalama 51 kg ile Temmuz ayı yağış rekoru kırılmıştı. 40 yıllık verilere bakıldığında ise bu yılın Temmuz ayı en fazla yağışlı 3’üncü Temmuz ayı oldu.

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre Marmara’da 40 yıllık ortalama yağışın 23.3 kg olduğu belirtilirken bu yılın temmuz ayında bu oran yüzde 100’den fazla artışla 48,7 kg olduğu kaydedildi. Önümüzdeki ay için yapılan değerlendirmede ise hava sıcaklığının İç Anadolu ile Orta Karadeniz’de mevsim normallerinin 1 ila 2 derece üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Yağışın, Doğu Karadeniz’de mevsim normallerinin biraz üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normalleri civarında gerçekleşeceği öngörülüyor.

İLGİLİ HABERRize'de sağanak sele döndü; başkan 'batıyoruz' paylaşımı yaptıRize'de sağanak sele döndü; başkan 'batıyoruz' paylaşımı yaptı

YURTTA HAVA DURUMU
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi, Toroslar Mevkii ile Sakarya, Bilecik, Kütahya, Osmaniye, Ankara, Çankırı, Eskişehir, Sivas, Tokat ve Bingöl çevreleri ile Hatay’ın kuzey kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Ordu, Giresun ve Rize çevreleri ile Trabzon’un doğu ve Artvin’in kıyı kesimlerinde kuvvetli (21-50 kg/m2.) olması bekleniyor.

rize-iha

Rize’de kuvvetli sağanak yağış nedeniyle hayat adeta durdu. Fotoğraf: İHA

HAVA SICAKLIĞI: Doğu Anadolu’nun kuzeyinde yağışla birlikte 1 ila 3 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeybatı, Marmara’da yer yer kuzeydoğu, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, öğle saatlerinden sonra Orta Karadeniz kıyılarında kuzeybatıdan, İskenderun Körfezi’nde güneybatıdan kuvvetlice (30-50 km/sa.)eseceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Ordu, Giresun, Rize çevreleri ile Trabzon’un doğu ve Artvin’in kıyı kesimlerinde kuvvetli olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (Ani sel, su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; bugün öğle saatlerinden sonra Orta Karadeniz kıyılarında kuzeybatıdan ve İskenderun Körfezi’nde güneybatıdan kuvvetlice (30-50 km/sa.) eseceği tahmin edildiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İLGİLİ HABERÜnlü hava durumu sunucusu Hülya Uğur'dan iklim değişikliğiyle ilgili güldüren yorumÜnlü hava durumu sunucusu Hülya Uğur'dan iklim değişikliğiyle ilgili güldüren yorum

BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA
Parçalı, zamanla doğusu yer yer çok bulutlu, bugün öğle saatlerinden sonra Sakarya ve Bilecik çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BURSA °C, 32°C
Parçalı bulutlu

EDIRNE °C, 33°C
Parçalı bulutlu

ISTANBUL °C, 33°C
Parçalı bulutlu

KOCAELI °C, 32°C
Parçalı bulutlu

EGE
Parçalı, zamanla kuzey ve iç kesimleri yer yer çok bulutlu, bugün öğle saatlerinden sonra Kütahya çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

DENIZLI °C, 37°C
Parçalı bulutlu

IZMIR °C, 35°C
Parçalı ve az bulutlu

MANISA °C, 38°C
Parçalı bulutlu

MUĞLA °C, 38°C
Parçalı ve az bulutlu

AKDENİZ
Parçalı, iç kesimleri yer yer çok bulutlu, Toroslar Mevkii, Osmaniye çevreleri ve Hatay’ın kuzey kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; öğle saatlerinden sonra İskenderun Körfezi’nde güneybatıdan kuvvetlice (30-50 km/sa.)eseceği tahmin ediliyor.

ADANA °C, 35°C
Parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra kuzey ve doğu çevreleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ANTALYA °C, 31°C
Parçalı ve az bulutlu

BURDUR °C, 34°C
Parçalı bulutlu

MERSIN °C, 34°C
Parçalı bulutlu

İÇ ANADOLU
Parçalı, kuzeybatısı yer yer çok bulutlu, bugün öğle saatlerinden sonra Ankara, Çankırı, Eskişehir ve Sivas çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA °C, 31°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ESKISEHIR °C, 31°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KONYA °C, 33°C
Parçalı bulutlu

NIGDE °C, 33°C
Parçalı bulutlu

BATI KARADENİZ
Parçalı yer yer çok bulutlu, bölgenin iç kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BOLU °C, 27°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KARABUK °C, 33°C
Parçalı çok bulutlu, aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KASTAMONU °C, 28°C
Parçalı çok bulutlu, iç kesimleri aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ZONGULDAK °C, 29°C
Parçalı ve çok bulutlu, iç kesimleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, Orta Karadeniz kıyıları ve Doğu Karadeniz ile Tokat çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Ordu, Giresun, Rize çevreleri ile Trabzon’un doğu ve Artvin’in kıyı kesimlerinde kuvvetli (21-50 kg/m2.) olması bekleniyor. Rüzgarın; öğle saatlerinden sonra Orta Karadeniz kıyılarında kuzeybatıdan kuvvetlice (30-50 km/sa.)eseceği tahmin ediliyor.

ORDU °C, 30°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. Yağışların; öğle saatlerinden sonra kuvvetli olması bekleniyor.

SAMSUN °C, 32°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

TOKAT °C, 30°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

TRABZON °C, 29°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. Yağışların; bu gece ve yarın (Cuma) sabah saatlerinde doğu kesimlerde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU
Parçalı ve az bulutlu, kuzey kesimleri yer yer çok bulutlu, bugün öğle saatlerinden sonra bölgenin kuzeyi ile Bingöl çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ERZINCAN °C, 31°C
Parçalı, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ERZURUM °C, 28°C
Parçalı, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

MALATYA °C, 36°C
Parçalı ve az bulutlu

VAN °C, 30°C
Parçalı ve az bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

DIYARBAKIR °C, 40°C
Az bulutlu ve açık

GAZIANTEP °C, 36°C
Az bulutlu ve açık

KILIS °C, 38°C
Az bulutlu ve açık

SIIRT °C, 38°C
Az bulutlu ve açık

DHA

Son güncelleme: 18:00 02.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more