Sözcü Plus Giriş

Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili hangi güne denk geliyor?

Kasım ayının başlaması ile İslam alemi'nin en mübarek günlerinden biri olan Mevlid Kandili merak konusu oldu. Hz. Muhammed S.A.V’ın kutlu doğumunun gerçekleştiği gün olarak kabul edilen Mevlid Kandili büyük bir heyecanla bekleniyor. Peki, 2018 Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili hangi gün?

00:19 -
Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili hangi güne denk geliyor?

İslam aleminin ve Türkiye'nin heyecanla beklediği Mevlid Kandili Kasım ayında kutlanacak. Müslümanlar Mevlid Kandili günü günü dua ederek, nafile namazı kılarak ve oruç tutarak geçirir. Bu kutlu günü kaçırmak istemeyen vatandaşlar “2018 Mevlid Kandili ne zaman” sorusuna yanıt arıyor. Peki, Mevlid Kandili hangi tarihte?  Vatandaşların 2018 yılının son Mevlid Kandiline kısa bir süre kala merak ettikleri sorular haberimizin içerisinde…

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

Mevlid Kandili bu sene 19 Kasım Pazartesi günü idrak edilecek.  Sünniler Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci’ye bağlayan geceyi (25-26 Nisan 571 Miladi tarihine Muhammed’in doğum gününe rastlaması nedeniyle mevlid kutlanır ), Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17’ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etmişlerdir.

MEVLİD KANDİLİNDE ORUÇ TUTULUR MU?

Dini kaynaklara göre Mevlid Kandili’nde oruç tutulmasına dair herhangi bir bilgi yer almamasına karşın, bu gece, Resulullahın doğum zamanında görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevaptır. Bugün veya ertesi gün oruç tutmakta mahzur yoktur. Tutmak savap olarak nitelendirilebilir. İslam âlimleri mevlid gecesine çok önem vermişlerdir.

Mübarek gecelerin ihyası ile ilgili hususi bir ibadet mevcut değildir. Namaz, tilavet-i Kur’ân, dua gibi bütün ibadet çeşitleri ile gece ihya edilebilir… Mübarek gecelerde kılınan bazı hususi namazlar sünnette mevcut değildir; muteber bir rivayete de istinad etmezler.

Bu, “O gecelerde namaz kılmak mekruhtur” anlamına gelmez. Teheccüd ve nafile namazları teşvik eden rivayetler çoktur. Bunların mübarek gecelerde yapılması elbette daha faziletlidir.” (Canan, Kütüb–ü Sitte, 3/289). Kandil gecelerine ait olduğu kaydedilen namazları da ayrıca kılmakta bir beis yoktur; sevaptan hâli değildir.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more