MHP’nin Meclis’te güçlü şekilde temsili, kabinede yer almak kadar önemli

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın SÖZCÜ’ye konuştu. MHP lideri Bahçeli’nin daha işin başında kabinede yer almayacaklarını açıkladığını hatırlatan Semih Yalçın “Devlet çarkı yenileniyor. Yapılacak çok iş var. MHP’ye de bu yolda çok iş düşeceğinden eminiz” dedi...

MHP’nin Meclis’te güçlü şekilde temsili, kabinede yer almak kadar önemli

AKP-MHP seçim ittifakından sonra, hükümette MHP'li isimlerin yer alacağı beklentisi de vardı. Ama bu olmadı. Şimdi de TBMM'deki komisyonlarda bazı başkanlıkların MHP'ye verileceği söylentileri var. MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Yalçın, güncel konularla ilgili SÖZCÜ'nün sorularını şöyle cevaplandırdı:

KOALİSYON PROTOKOLÜ DEĞİL: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesinde yer almak için MHP'nin bir pazarlığı olmadı. Biz, böylesi bir talebin tutarlı ve ahlaki olmadığını düşünüyoruz. Ayrıca biz iktidar partisi değiliz, hükümeti de biz kurmuyoruz. Hükümette MHP'den isimlerin de yer alacağına dair tevatürlerin temelinde Cumhur İttifakı olgusu yatıyordu. Gerçek şu ki Cumhur İttifakı bir koalisyon protokolü değil, belli hedefler doğrultusunda ortaya çıkan mutabakat sonucu oluşan seçim ittifakıydı.

UYUM DEVAM EDECEK: Hedefimizden biri MHP'nin en güçlü şekilde parlamentoda temsil edilmesi, diğeri de Sayın Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesini sağlamaktı. Her iki hedefe de başarıyla ulaşıldı. Cumhur İttifakı hedefine ulaştı ve Meclis'te de bu uyum devam edecek. Yeni hükümet sistemine geçiş sürecinin en sağlıklı şekilde ilerlemesi ve yeni sistemin taşlarının yerine oturması bakımından, Sayın Cumhurbaşkanının çalışma arkadaşlarını belirlerken herhangi bir siyasi angajman veya pazarlıktan azade olması gerekiyordu. Öyle de oldu. Yeni ve güçlü bir yönetim modeline geçilirken bunu siyasi pazarlıklara kurban etmek daha başından yanlış adım atmak olurdu. Bu da, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nden alınması beklenen siyasi verimi de baltalayacaktı.

‘BIRAKIN ÇALIŞSINLAR…'

BİZİMLE İLGİSİ OLMAYANLAR: ‘Eğer kabinede yer almayacaksak neden AKP iktidarını destekledik?' sorusu yöneltiliyor. Bu türden soruları soranlar, partimiz adına hüküm yürüten veya bizim adımıza, lehimize düşünüyormuş gibi görünen maksatlı çevrelerdir. Cumhurbaşkanı yeni sistemde kendi hükümetini kurmak, kendi çalışma arkadaşlarını belirlemek için tartışmasız bir oy oranıyla milletten yetki aldı. Bırakın kurduğu hükümet çalışsın ve yeni idare tarzının dinamikleri bir an evvel oluşsun, olgunlaşsın.

ETKİN DENETİM: MHP'nin yeni modelde parlamentoda güçlü şekilde temsili, hükümette yer almak kadar önemlidir. Çünkü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde hızlı karar alıp uygulayan, güçlü ve çabuk hareket eden bir yürütme organıyla birlikte onu dengeleyen güçlü bir parlamentoya da ihtiyaç var. Parlamentonun denetim ve yasama faaliyetlerini en güçlü şekilde yerine getirmesi ise yeni yönetim modelinin oturması ve sistemin dinamiklerinin oluşması için şart. MHP, etkin denetim ve yasama faaliyetleri için de üzerine düşeni yerine getirmek için çaba sarf edecek.

YENİ BİR DÖNEME GİRDİK

KOMİSYON BAŞKANLIĞI PAZARLIĞI: MHP parlamentoda temsili nispetinde elbette komisyonlarda görev alacak ve yasama faaliyetlerinde etkin bir işlev üstlenecektir. Ancak komisyonlarda görev almanın koşullarını siyasi ittifaklar değil, TBMM'nin içtüzüğü belirler.

NUR TOPU GİBİ: Türkiye Cumhuriyeti yepyeni bir döneme girdi. Yönetim modelimiz tepeden tırnağa değişiyor. Devlet çarkı yenileniyor. Bu henüz emekleme döneminde bile değil. Seçim sandığı, nur topu gibi bir yeni demokrasi çocuğu dünyaya getirdi. Onun en sağlıklı şekilde beslenip büyütülmesi, bir an evvel yetişip reşit olması gerekiyor. Çocuğun terbiyesini verecek merci, siyaset müessesesi ve özellikle de parlamentodur. Dolayısıyla yapılacak çok iş var. MHP'ye de bu yolda çok iş düşeceğinden eminiz. MHP hükümette yer almadı ama devlet ve millet hayatının her yerinde olacaktır.

İLKELERİMİZİ SİYASİ BEKLENTİ UĞRUNA ÇİĞNEMEYİZ Saygı Öztürk'e yeni kabinenin MHP Genel Merkezi'nde olumlu karşılandığını anlatan Semih Öztürk, “MHP öteden beri tutarlı, ilkeli ve tavizsiz politikalarıyla bilinir. Partimiz, ilkelerini herhangi bir siyasi beklenti uğruna çiğnemez” dedi.

İLKELERİMİZİ SİYASİ BEKLENTİ UĞRUNA ÇİĞNEMEYİZ
Saygı Öztürk'e yeni kabinenin MHP Genel Merkezi'nde olumlu karşılandığını anlatan Semih Yalçın, “MHP öteden beri tutarlı, ilkeli ve tavizsiz politikalarıyla bilinir. Partimiz, ilkelerini herhangi bir siyasi beklenti uğruna çiğnemez” dedi.

‘Tek adam' yönetimi, sisteme çamur atmak isteyenlerin iddiası

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin icranın daha çabuk ve etkin görev yapmasını, parlamentonun da daha güçlü denetim ve denge işlevi üstlenmesini esas aldığını ifade eden Semih Yalçın'a göre aksini iddia edenler, “Parlamento etkisizleşecek” diyenler, temelsiz varsayımlardan yola çıkıyor. Yeni modelde, aksine Meclis'in daha etkili ve aktif olacağını savunan Yalçın, şunları söyledi:

GELENEĞİN BİR PARÇASI

MECLİS'İN GÜCÜ: Hükümet sadece kararnamelerle ülkeyi idare edemeyeceğine göre, Meclis'in güç ve fonksiyonundan mutlaka istifade edecek, böylece kendiliğinden uyumlu ve verimli bir güçler dengesi vücut bulacaktır. Güçlü ellerdeki icra erkiyle yasama organının dengesine dayanan yönetim tarzı, Türk Devlet geleneğinin bir parçasıdır. İki erkin dengesi; milletin egemenlik ve varlığını, devletin de hükümranlık ve gücünü yansıtır.

SANDIKLA İŞ BAŞINA GELDİ: ‘Tek Adam yönetimi', Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne çamur atmak isteyenlerin iddiasıdır. Halkın iradesinin siyaset aritmetiğini sandıkta belirlediği, parlamentonun etkin denetim ve yasama görevini yerine getirdiği, yargının işlevini sürdürdüğü bir ülkede tek adam yönetiminden söz edilemez. Dahası, sandıkla iş başına gelen icracı bir cumhurbaşkanının tek adam olduğunu iddia etmek demokrasi ayıbıdır. Bugünkü siyasi tablo bir askerî veya sivil vesayet rejimi sonunda ortaya çıkmadı. Millet sandığa gitti ve iradesini ortaya koydu. Buna rağmen milletin tercihine sandıklı diktatörlük demek, saçmalamaktır, demokrasiye inanmamaktır, samimiyetsizliktir. Zaten millet de CHP'yi iyi bildiği için 24 Haziran'da bu partiye ve adayına yetki vermedi.

SÖZ SAHİBİ YİNE MİLLET

‘SANDIKLI DİKTATÖRE' GÜLÜYORUM: CHP yönetimi yeni modele ‘sandıklı diktatörlük' diyor. Buna sadece gülünür. Ana muhalefette kalıcı olan CHP'nin yıllardır yaptığı şey, kendine teveccüh göstermeyen seçmenin tercihini ve millî iradeyi küçümsemek. Sandıktan çıkan millet iradesine diktatörlük yaftası yapıştırmak, millete saygısızlıktır. Yeni sistemde tek söz sahibi yine millet olacak. Çünkü icranın başını da parlamentoyu da belirleyen millet iradesi. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

‘MECLİS DAHA ETKİLİ OLACAK' MHP'li Semih Yalçın, yeni dönemde iddiaların aksine, Meclis'in çok daha etkili ve aktif olacağını savundu.

‘MECLİS DAHA ETKİLİ OLACAK'
MHP'li Semih Yalçın, yeni dönemde iddiaların aksine, Meclis'in çok daha etkili ve aktif olacağını savundu.

Akar'ın Savunma Bakanlığı'na atanması çok isabetli bir tercih

Semih Yalçın, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın Milli Savunma Bakanı olarak atanması çok isabetli bir tercih olduğunu kaydetti. Yalçın, şunları söyledi:

“Sayın Akar, 15 Temmuz ihanet kalkışmasının ülkeye ve özellikle de orduya verdiği zararları, bu süreçte savunma alanında atılan adımların nasıl baltalanmaya çalışıldığını birinci dereceden görüp yaşayan bir isim. Terörle mücadelede önemli hizmetler veren Sayın Akar, Türkiye Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtlarıyla bölgede gücünü ve müessiriyetini gösterirken de orduyu sevk ve idare eden komutan. Türkiye'nin savunma ve askerlik alanındaki birikimiyle geleceğe dönük ihtiyaçlarını iyi bilen Hulusi Akar'ın, bilgi ve birikimiyle Millî Savunma Bakanlığı görevini başarıyla ifa edeceğini düşünüyoruz. NATO nezdindeki çabaları yanında yabancı meslektaşlarıyla kurduğu başarılı ilişkilerle başarılı bir diplomatik profil de çizen Akar, şimdi yürüteceği sivil hizmetlerle Türkiye'nin uluslararası alandaki itibarına katkıda bulunacaktır.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...