Sözcü Plus Giriş

18 yıldır değişmeyen gerçek: Kayıt parası

Her eğitim yılı başlangıcında yeniden gündeme gelen ve siyasilerin ısrarla "yasal değil alınamaz" dediği, ancak velilerin bağış adı altında ödemeye mecbur bırakıldıkları iddia edilen kayıt paraları Meclis'in de gündemindeydi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, mevzuat hükümlerine göre kayıt sırasında velilerden hiçbir şekilde bağış ve kayıt parası talep edilmesinin mümkün olmadığını belirtti. Konuya ilişkin artık tüm velilerin aşina olduğu açıklamayı, Selçuk'tan önce bakanlık koltuğuna oturan diğer siyasiler de yapmıştı. İşte son 18 yılda Milli Eğitim Bakanlığı koltuğunda bulunanların konu ile ilgili gelenek haline gelmiş açıklamaları...

Güncellenme: 14:18, 07/12/2018
18 yıldır değişmeyen gerçek: Kayıt parası
basliksiz-3

METİN BOSTANCIOĞLU: 11.1.1999-09.07.2002 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı yaptı.

Bostancıoğlu, 2000 yılında yaptığı açıklamada, kayıtlar sırasında veliden zorunlu bağış alınmayacağını belirtmiş ve “Bu kurala uymayan okul hemen hemen yok” diye açıklamıştı.

NECDET TEKİN: 10.07.2002-19.11.2002 Milli Eğitim Bakanlığı yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin, 2002 yılında ilk ve orta dereceli okullarda zorunlu kayıt parası alınmadığını belirterek, yapılan gönüllü bağışların kayıtlarının tutulduğunu bildirmişti.

ERKAN MUMCU 19.11.2002-17.03.2003 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı yaptı.

Yaklaşık 4 ay bakanlık koltuğunda oturan Mumcu’nun arşivlerinde ‘kayıt parası’ ile ilgili bir açıklaması bulunmuyor.

HÜSEYİN ÇELİK: 17.03.2003-03.05.2009 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı yaptı.

2004 yılında Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, okullarda kayıt parası alınmasının söz konusu olmadığını belirterek, “Bu konuda hazırladığımız genelgeye karşı çıkanlar varsa, bunun cezasını çeker” demişti

NİMET ÇUBUKÇU: 03.05.2009-07.07.2011 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı yaptı.

2009 yılında Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, öğrenci kayıtları konusunda 81 ilin Milli Eğitim Müdürüne velilerden hiçbir surette okula bağış yapmalarının istenmemesi yönünde talimat verdi.

ÖMER DİNÇER: 07.07.2011-25.01.2013 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı yaptı

2012 yılında Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 42 bin 500 okulda tek tek inceleme yaptırdığını, kayıt zamanı bağış parası alan okul sayısının yaklaşık 3 bin civarında olduğunun tespit edildiğini bildirmişti. Dinçer,’Bu sene genelge göndermeyeceğim. Ama kayıt zamanı bağış alan hem okul aile birliği yöneticilerine hem de okul yöneticilerine yine de hesap soracağım’ demişti

NABİ AVCI: 25.01.2013-23.05.2016 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı yaptı

2013 yılında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Okullar açıldığında, kayıt kabul dönemlerinde velilerden hiçbir başlık altında, aidat, bağış alınmayacak” demişti

İSMET YILMAZ: 24.05.2016-10.07.2018 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı yaptı

2017 yılında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, okul kayıt dönemlerinde öğrenci velilerinin bağış yapılmaya zorlanamayacağını da söylemişti

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan okullarda bağış ve kayıt parasına ilişkin açıklama:

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine yazılı yanıt veren Bakan Selçuk, okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında yeni kayıtların, temmuzun ilk iş gününde ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri esas alınarak, e-Okul sistemi üzerinden yapıldığını anımsattı.

Selçuk, kayıt sırasında vatandaşlardan hiçbir suretle kayıt parası, bağış ve benzeri adlar altında zorla para toplanamayacağı, zorla bağış alınamayacağı ve öğrencilerin eğitim hakkının engellenemeyeceğinin, Anayasa’nın 42. maddesi ile Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 16. maddesinde yer aldığını kaydetti.

Bakanlığın 2011 tarihli genelgesindeki “Okul aile birlikleri temsilcileri, öğrenci velileri ile bağış yapılması amacıyla karşı karşıya getirilmeyecek, öğrenci kayıt-kabulü ve diploma verilmesi karşılığında okul-aile birlikleri hesabına para yatırılması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.” hükmüne işaret eden Selçuk, kayıt parası isteyen veya veliyi bağış vermeye zorlayan okullarla ilgili yasal işlem başlatılması konusunda bakanlığın 9 Eylül 2016 tarihli yazısının tüm valiliklere gönderildiğini hatırlattı.

Selçuk, bu mevzuat hükümlerine göre kayıt sırasında velilerden hiçbir şekilde bağış ve kayıt parası talep edilmesinin mümkün olmadığını bildirerek, “Bu hükümlere aykırı hareket ettikleri yönünde bakanlığımıza ulaşan ihbar ve şikayetler konusunda ilgililer hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmaktadır.” ifadesini kullandı.

İlkokulların gider kalemleri, yakacak, elektrik, su, temizlik malzemesi, kırtasiye, yolluklar, mahkeme giderleri, telefon, internet, TTVPN, menkul mal, gayrimenkul maddi hak alım, bakım onarım giderleri ve proje giderleri olarak sıralayan Bakan Selçuk, şu bilgileri verdi:

“Söz konusu giderlere ilişkin ödenekler Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın serbestileri doğrultusunda İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilmektedir. Öğrencilerimiz, bakanlığımızca hazırlanan kitap, haber, görsel, video, ses, dergi, doküman, yarışma, uygulama ve benzeri modüllerin bulunduğu, sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve doğru e-içerikleri sürekli geliştirilmeye devam eden Eğitim Bilişim Ağından ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Bununla birlikte yabancı dil öğretiminde alternatif öğrenme modellerinin geliştirilmesi kapsamında 2008-2009 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya başlanan ve öğrencilerimizin İngilizceyi yazılı ve sözlü iletişim kurabilecek şekilde iyi derecede öğrenmesine katkı sağlayan DynEd İngilizce Dil Eğitimi Sistemi resmi ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilerimiz tarafından ücretsiz olarak kullanılmaktadır. Okul öncesi eğitilin kademesinde öğretmen ve öğrencilere yönelik ücretsiz dağıtılan eğitim materyallerinin yanı sıra 2017-2018 eğitim öğretim yılından bu yana şarlan elverişsiz ailelerin çocuklarının yıl içerisinde kullanacağı kırtasiye malzemeleri de devlet tarafından karşılanmaktadır. Bunun dışında yatılı bölge ortaokullarında öğrenim gören öğrencilere harçlık ve giyim yardımı yapılmakta olup STK’larla yapılan protokoller kapsamında ayrıca sosyal yardımlar yapılmaktadır.”

Yayınlanma Tarihi:13:49,