Mim Kemal Öke kimdir? Ünlü profesör kaç yaşında ve nerede doğdu? İşte hakkında merak edilenler…

Atatürk'ün doktoru olarak tanınan kendisi ile aynı isme sahip Mim Kemal Öke'nin torunu olan Mim Kemal Öke kimdir? Türkiye'de 35 yaşında profesör olarak bu unvanı elde eden en genç kişi olmuştur. Peki ünlü profesör kaç yaşında? Nerede doğdu? İşte ünlü profesör hakkında merak edilenler...

Mim Kemal Öke kimdir? Ünlü profesör kaç yaşında ve nerede doğdu? İşte hakkında merak edilenler…

Ünlü profesör Mim Kemal Öke kimdir? Türkiye’de en genç profesör olan kişi Unvanını elinde bulunduran yazar ve akademisyen kaç yaşında ve nerede doğdu? İşte Mim Kemal Öke’nin kısa yaşam öyküsü ve bilinmeyenleri…

MİM KEMAL ÖKE KİMDİR?

1955 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan ÖKE, 1973 yılında Robert Koleji’nden mezun olduktan sonra İngiltere’ye giderek, Cambridge’de İktisat ve Tarih Fakültelerini bitirdi. Sussex (MA.), Cambridge (M.Phil) ve İstanbul (Ph.D.) üniversitelerinde uluslararası ilişkiler ihtisası yaptı. İhtisas sonrası Birleşmiş Milletler’de görev aldı.

Babası CHP milletvekilliği yapmış doktor Mim Kemal Öke'nin oğlu Yılmaz Ali Bey, annesi Demokrat Parti milletvekilliği ve bakanlık yapmış doktor Ekrem Hayri Üstündağ 'ın torunu Melek Pınar Hanım'dır. Ailenin tek çocuğudur.

İlköğrenimini Şişli Terakki Lisesi’nin ilkokul bölümünde, orta öğrenimini Robert Kolej’de tamamladı (1973) Yüksek öğrenimi için İngiltere'ye giderek Cambridge’de İktisat ve Tarih Fakültelerini bitirdi. Lisans sonrası Sussex’de (MA.) ve Cambridge (M.Phil) uluslararası ilişkiler alanında çalışmaya devam etti. Eğitiminin ardından Birleşmiş Milletler'de danışmanlık yapmaya başlayan Öke, 1980'de Neval Ertosun ile evlenmiş ve ilk çocuğu Alihan 1981'de dünyaya gelmiştir.

MİM KEMAL ÖKE’NİN 3 KİTABI VAR

Türkiye’ye dönüşünün ardından Türk dış politikası tarihine ilişkin araştırmalarını sürdürmüş olan ÖKE, Boğaziçi Üniversitesi'nde 1984’te doçent, 1990’da profesör oldu. Hem yazılı hem de görsel basında güncel siyasi gelişmeleri değerlendiren ve İngilizce, Arapça ve Urduca olmak üzere Türk dış politikası alanında 14 kitabı olan ÖKE’nin ayrıca üç de romanı bulunmaktadır.

Birleşmiş Milletler (1979) ve TRT’de (1983-89) danışmanlık yapmış olan Prof. Dr. Mim Kemal ÖKE, evli ve iki çocuk babasıdır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...