Sözcü Plus Giriş

Mühimmat faciası raporu açıklandı!

Milli Savunma Bakanlığı patlamayla ilgili raporu açıkladı. Hakkari Süngü Tepe Üs Bölgesi’ndeki kazaya ilişkin yapılan açıklamada, "Atışın ardından merminin namluyu normal olarak terk ettiği ancak, topun arkasında 'kama' olarak adlandırılan parçanın olağandışı bir şekilde koptuğu, bu nedenle namlu gerisinden çıkan alevin atışlarda kullanılacak barutları tutuşturarak zincirleme yangın ve patlamalara sebebiyet verdiği belirlenmiştir" ifadelerine yer verildi.

19:23 -
Mühimmat faciası raporu açıklandı!

Hakkâri Süngü Tepe Üs Bölgesi'nde, 9 Kasım’da meydana gelen kazaya ilişkin olarak, Kara Kuvvetleri Komutanlığınca yapılan idari ve teknik heyetin inceleme sonuçları açıklandı. Eğitim ve atış göreviyle ilgili hazırlıkların usulüne uygun olarak yapıldığı belirtilirken, “Atışın ardından merminin namluyu normal olarak terk ettiği ancak, topun arkasında ‘kama’ olarak adlandırılan parçanın olağandışı bir şekilde koptuğu, bu nedenle namlu gerisinden çıkan alevin atışlarda kullanılacak barutları tutuşturarak zincirleme yangın ve patlamalara sebebiyet verdiği” ifade edildi.

İLGİLİ HABERHakkari'de 7 şehit verdiğimiz patlamanın nedeni belli oldu!Hakkari'de 7 şehit verdiğimiz patlamanın nedeni belli oldu!

Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklaması şöyle: “Kayıtların incelenmesi ve tanıkların dinlenmesinden, silah ve mühimmatın atışa uygun durumda olduğunun, eğitim ve atış göreviyle ilgili hazırlıkların usulüne uygun olarak yapıldığının anlaşıldığı, atışın ardından merminin namluyu normal olarak terk ettiği ancak, topun arkasında “kama” olarak adlandırılan parçanın olağandışı bir şekilde koptuğu, bu nedenle namlu gerisinden çıkan alevin atışlarda kullanılacak barutları tutuşturarak zincirleme yangın ve patlamalara sebebiyet verdiği, ayrıca 175 mm'lik M107 K/M toplarla bugüne kadar yapılan atışlarda bu tip bir kazanın meydana gelmediği belirlenmiştir.”

İLGİLİ HABERSon dakika... Milli Savunma Bakanı Akar'dan Hakkari'deki patlama ile ilgili açıklamaSon dakika... Milli Savunma Bakanı Akar'dan Hakkari'deki patlama ile ilgili açıklama

“Adli makamlarca yürütülmekte olan soruşturma kapsamında atışta kopan topa ait parçaların detaylı teknik analizlerinin yapılması sonucunda kamanın kopma nedeni ve kazanın nihai sebebinin belirlenebileceği değerlendirilmektedir. Kazanın nihai sebebi belirlenene kadar tedbir olarak 175 mm'lik M107 K/M toplarla bunlara ait mühimmatın kullanımı durdurulmuş, bölgedeki terörle mücadele harekâtı diğer ateş destek vasıtalarıyla desteklenmeye devam edilmektedir.”

“Bu vesileyle kazada hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, şehitlerimizin kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır; yaralılarımıza ve tedavileri süren silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz.”

Son güncelleme: 11:31 04.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more