Muhteşem görüntü

Türk Eğitim Derneği (TED) 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında düzenlediği Gençlik Festivali çerçevesinde 15 bin kişi ile Anıtkabir’e gitti. Ulu Önderin mozolesi önünde, ellerinde Türk bayrakları ile muhteşem bir kalabalık oluştu.

Muhteşem görüntü

Kuruluşunun 90. yılını kutlayan TED, bünyesindeki 38 okuldan öğrenciler ve öğretmenler, TED Üniversitesi, okulların kurucuları, mütevelli heyeti, mezunları, gönüllüleri, spor takımları, mezun dernekleri ve Genel Merkezi'nin tam kadro yer aldığı büyük bir ekip ile Ulu Önderin kabrini ziyaret etti.

yavuz-alatan-sozcu-8

HAYKIRIYORUZ

Mozoleye çelenk bırakıp, saygı duruşunda bulunan TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, Anıtkabir Özel Defteri'ne, “1928 yılında sizin öncülüğünüzde yaktığımız eğitim meşalesi, bugün 90 yaşında. Neredeyse Cumhuriyetle yaşıt olan Türk Eğitim Derneği olarak, Cumhuriyet'in kurucu kadrolarının yol göstericiliğinde ilerlemenin haklı gururunu yaşıyoruz'' diye yazdı.

yavuz-alatan-sozcu-2

Pehlivanoğlu,’Bugün 90 yıllık gurur dolu mazimiz ile 15 bin nefes, 15 bin kalp, 15 bin akıl olarak size olan minnetimizi sunmak üzere bir kez daha huzurunuzdayız. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, akademik kadromuz, mezunlarımız, gönüllülerimiz, genel merkez çalışanlarımız ve velilerimiz ile tek bir ağızdan haykırıyoruz. Atam daima izindeyiz” ifadelerini de deftere yazdı.

yavuz-alatan-sozcu-7yavuz-alatan-sozcu-6yavuz-alatan-sozcu-3

GAZİLİLER BÖLÜNMEYİ ATA’YA ŞİKAYET ETTİ

Gazi Üniversitesi öğrencileri okullarının bölünme kararını protesto için Anıtkabir'e Ulu Önder'in huzuruna çıktı. Üniversitelerin bölünmesini, Ata'ya şikayet etti. 4'ü vakıf olmak üzere 20 yeni üniversite kurulmasını öngören yasa ile, İstanbul, Gazi, Anadolu, Karadeniz Teknik, İnönü, Selçuk ve Erciyes Üniversiteleri bölünmüştü.

resimid_5016465

Bölünen üniversiteler arasında yer alan Gazi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri tepki olarak Anıtkabir'e yürüdü. “Gazi'ye Saygı” adı altında yapılan yürüyüş için öğrenciler ve akademisyenler Aslanlı Yol'da buluştu. Yürüyüşe Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, Türkiye Gençlik Birliği ve Cumhuriyet Kadınları Derneği de destek verdi. Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakan grup burada saygı duruşunda bulundu.