Namaz vakitleri: Yatsı namazı ne zaman kılınır, saat kaçta okunacak? İşte il il ezan saatleri…

Ramazan ayının gelmesi ile metafizik gerilimi yükselen vatandaşlar namaz vakitlerini araştırmaya başladı. Sabah ezanı yani imsak vakti ile sahurunu bitiren vatandaşlar oruçlarına başlıyor, öte yandan öğle ve ikindi namaz vaktini en güzel şekilde değerlendirenler akşam ezanı ile oruçlarını açıyor, yatsı namazının ardından teravih namazını kılıyor. Biz de sozcu.com.tr olarak Ramazan ayının en güzel şekilde idrak edilmesi için namaz vakitlerini haberimizde derledik.

Namaz vakitleri: Yatsı namazı ne zaman kılınır, saat kaçta okunacak? İşte il il ezan saatleri…

İl il namaz vakitleri haberimizde! Vatandaşlar internet üzerinden sabah, öğle, ikinci, akşam ve yatsı ezanı ne zaman okunacak sorusunun cevabını araştırıyor. İslamın beş şartından olan namaz ve oruç ezan vakitlerine göre gerçekleştiriliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan il il namaz vakitlerini haberimizden öğrenebilirsiniz.

İL İL NAMAZ VAKİTLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

RAMAZAN'DA TUTAN ORUCUN ÖNEMİ

Bakara Suresi’ne göre Kur’an-ı Kerim, Peygamberimiz’e (sav) gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde “oruç” tutmak müslümanlara emredilmiştir. Ramazan orucu ile ilgili ayet şöyledir:

“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur’an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! ” (Bakara 185)

Bu ay boyunca gündoğumundan önceki alacakaranlık ile günbatımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek ve cinsel ilişkide bulunmak Müslümanlara yasak kılınmıştır. Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır. Aşağıdaki linke tıklayarak diyanetin açılan sayfasında il ve ilçe seçimi yaparak Ramazan İmsakiyesini görebilirsiniz.

TANSİYON HASTALARI ORUÇ TUTMAMALI

Toplumun yüzde 30’unun tansiyonu yüksektir. Hipertansiyon, dünyada en çok ölüme yol açan ve önlenebilir bir hastalıktır. Bir veya iki ilaç kullanarak tansiyonu kontrol altına alınan hastalar doktorlarına danışarak oruç tutabilirler. Dirençli hipertansiyon hastalarının ise oruç tutması sakıncalıdır. Bu tür hastalar günde 3-4 kez ve birden fazla ilaç almak zorundadır. Oruç tutmaya bağlı kan şekeri düşmesi hipertansiyonu daha da tetikleyebilir ve hipertansiyon krizine yol açabilir. Hipertansiyon hastaları susuz kalmamalı çünkü susuzluğa bağlı olarak hastalar adrenalin, noradrenalin, kortizol gibi hormonların seviyeleri yükselirse krize girebilirler.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...