Cuma namazı saat kaçta? Ezan saatleri: İl il Cuma namazı ezan vakitleri (16 Şubat)

Hayırlı cumalar. Mübarek gün cuma geldi. Bugün en çok araştırılan soruların başında Cuma namazı saat kaçta? sorusu geliyor. Cumasını eda edecek yurttaşlarımız için il il cuma namaz vakitleri haberimizde. Ankara, İzmir, İstanbul ve tüm illerde ezan saat kaçta? Cuma namazı saatini bekleyen Müslümanlar cami ve mescitleri doldurup taşıracak. Peki Cuma ezanı saat kaçta? Cuma namazı saatleri detaylarıyla haberimizde...

Cuma namazı saat kaçta? Ezan saatleri: İl il Cuma namazı ezan vakitleri (16 Şubat)

Ezan saatlerini merak eden ve cuma namazı saat kaçta? sorusunu soran tüm Müslüman yurttaşlarımız için hazırladığımız ezan saatleri ve il il cuma namazı vakitlerini haberimizde bulabilirsiniz. 16 Şubat Cuma günü namaz vakitlerini sizin için hazırladık. Bugün İslam alemi için büyük önem taşıyan cuma günü. Birçok kişi hazırlıklarını yapacak ve cuma namazına gidecek. Cuma günleri namaza yetişmek için işlerini ayarlamak isteyen vatandaşlar cuma namazı saat kaçta sorularına cevap arıyor. Cuma namazı saat kaçta kılınacak? Bugün hangi hutbe okunacak? İşte cuma namazı saatleri…

16 ŞUBAT NAMAZ VAKİTLERİ: CUMA NAMAZI SAATLERİ

Cuma namazı, bu hafta da yurt genelinde ve İslam aleminde camilerde cemaatle birlikte kılınacak. İşte il il cuma namazı vakitleri;

İstanbul: 13:24
Ankara: 13:09
İzmir: 13:32
Antalya: 13:17
Hatay: 12:55
Giresun: 12:47

Cuma namazı saat kaçta? Tüm iller için Cuma namazı saatleri (25 Ağustos Cuma 2017 Güncel)

 

İŞTE İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİ

CUMA NAMAZI VE MÜBAREK CUMA GÜNÜ

Cuma günü müminlerin hatalık bayramı sayılır. O gün yapılan ibadetler diğer günlere göre daha büyük sevap kazandırır. Kılınan Cuma namazının fazileti pek büyüktür. Müslümanlar Cuma günü banyo yapar, en temiz elbiselerini giyer, en güzel kokularını sürünüp, güler yüzle sokağa çıkarlar. Cuma için ezan okunduğu vakit her türlü işlerini bırakarak camilere koşarlar.

Zira Yüce Allahımız: “Cuma günü namaz için çağrıldığınızda hemen Allah’ın zikrine koşun. Alışverişi bırakın” buyurmuştur. Cuma Namazı, müslüman erkeklere farz olan bir ibadettir. Kur’an-ı Kerim’de, olduğu, mutlaka kılınması gerektiği açık açık emredilmiştir. Vakti, öğle namazının vaktidir. Cuma günleri öğle namazı vaktinde bu namaz kılınırsa, öğle namazı da kılınmış sayılır. Dört rekat ilk sünneti, iki rekat farzı, dört rekatta son sünneti vardır. Bu dört rekatlık “Vakit Sünneti” kılmak sevaptır. Farz kılınmadan önce imam minbere çıkıp hutbe okur. Bu hutbenin okunması ve dinlenmesi de Cuma Namazı’nın farzlarındandır.Cuma namazı kadınlara farz olmadığı halde eğer onlar da cemaatle birlikte Cuma’yı kılarlarsa öğle namazını kılmış sayılırlar.

CUMA GÜNÜNÜN ÖNEMİNİ BELİRTEN HADİS-İ ŞERİFLER

Cuma günü, kuşlar, vahşi hayvanlar birbirine, “Selam size, bugün Cumadır” derler. (Deylemi)

Cuma diğer Cumaya kadar ve fazladan üç gün içinde işlenen günahlara kefaret olur. Çünkü iyi bir amel işleyene on kat sevap verilir. (Taberani)

Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü teala, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar: Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri. (Deylemi)

Cuma günü gusleden kimsenin günahları affolur. (Taberani)

Cuma günü sabah namazından önce, “Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh” okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa, bütün günahları affolur. (İbni Sünni)

Cuma günü veya gecesi ölen mümin, şehid olur, kabir azabından kurtulur. (Ebu Nuaym)

Ana-babanın kabrini, Cuma günleri ziyaret eden kimsenin günahları affolur, haklarını ödemiş olur. (Tirmizi)

Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın günahları affedilir. (İsfehani)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...