e Devlet soyağacı sorgulama sistemine olan merak sürüyor, peki paylaşmak neden tehlikeli? İşte e-Devlet ayrıntıları…

Türkiye gündeminin üst sıralarında epey süre kalan e Devlet soyağacı sorgulama sistemine ilgi devam ediyor. Soylarının kökenine bir adım daha yaklaşmak isteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinden sorgulamalar yapıyor. e-Devlet soyağacı sistemi üzerinden sorgulama yapanlar sonuçları sosyal medyada paylaşıyor ancak bu durum ciddi risklere yol açıyor. İşte e-Devlet soyağacı sorgulama sistemi detayları...

e Devlet soyağacı sorgulama sistemine olan merak sürüyor, peki paylaşmak neden tehlikeli? İşte e-Devlet ayrıntıları…

e-Devlet soyağacı sorgulama, çıktığı ilk andan bu yana ilgi görmeye devam ediyor. -Devlet soyağacı sorgulamanın devreye girmesiyle 1800'lü yıllarda yaşamış dedemizi bulduk, şehit mi diye sorduk, çifte vatandaşlığın yollarını arıyoruz, tapu kayıtlarına giriyoruz. e-Devlet soyağacı sorgulama sistemine olan ilgi sürüyor, soyağacı sorgulama için yapılan işlemler devam ederken birçok kişi sorgulama sistemiyle daha eski tarihlere nasıl ulaşabileceğini merak ediyor. İşte soyağacı sistemiyle ilgili merak edilenler…

E-DEVLET SOYAĞACI SORGULAMA SİSTEMİNE GİRİŞ DETAYLARI…

E-Devlet sitemine giriş yaptıktan sonra tek yapmanız gereken nüfus bilgilerinizi güncelleyerek ilgili sekmeye ulaşmak. Bu sekmeye ulaştığınızda öncelikli olarak kendi nüfus bilgilerinizi görüyorsunuz. Burada, ilgili bilgileri kontrol ettikten sonraysa sağ üst köşeden “Belge Oluştur” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Kısa yoldan sorgulama sayfasına ulaşmak için arama kısmını da kullanabilirsiniz.

SOYAĞACI ÖĞRENME | ALT ÜST SOY BİLGİSİ SORGULAMA

PAYLAŞMANIN TEHLİKESİ BÜYÜK

Soyağacı bilgilerini açık bir şekilde sosyal medyada paylaşan vatandaşlar büyük tehlike altında. Birçok önemli kurumda büyük önem arz eden anne kızlık soyadının açık şekilde paylaşılması kötü niyetli kişilere davetiye çıkarıyor. Güvenliğiniz için soyağacı bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.

SOYAĞACI SORGULAMADA DAHA GERİLERE NASIL GİDİLİR?

Vatandaşlar günlerdir e-Devlet kapısının uygulamaya koyduğu soyağacı sorgulama hizmeti ile yatıp kalkıyor. Aile tarihini araştıran ve 1300'lü yıllara kadarki kayıtlara ulaşan Kayserili Araştırmacı Hayri Şişlioğlu, daha geri tarihlere kadar soyağacı bilgisine ulaşılabileceğini söyledi. Aile tarihini merak ederek çıktığı bu yolda araştırmalarının 10 yıldır sürdüğünü belirten Şişlioğlu, soy izini 1300'lü yıllara kadar sürebilmesinin yanı sıra, Şeyh Edebali'nin Kayseri bağlantısını ortaya çıkardığını ve Edebali'nin büyük dedesinin Abdülkadir Geylani olduğu bilgisine ulaştığını da söyledi. Şişlioğlu, e-devletin verdiği bilgilerden daha ötesine gitmek isteyen vatandaşlara şu önerilerde bulundu:

“Türkiye'de ilk resmî nüfus sayımı 1904 yılında yapılmaya başladı. E-devlette bu tarih itibariyle hayatta olan büyüğünüz ne zaman dünyaya gelmişse o yıllara kadar gidebiliyorsunuz. Örneğin dedeniz 1904 yılında 80 yaşındaysa, e- devletteki nüfus kayıtlarında 1840'lı yıllara kadar ulaşabileceksiniz. Ancak insanlar istiyorlar ki bu yıllardan daha önceye de gidebilelim. Daha önceye gidebilirler, bunun için de tapu kayıtlarına girmeleri gerekiyor. Çünkü Osmanlı tapu kayıtları ortalama 1850'lerden itibaren tutulmuştur. Dolayısıyla bu vesileyle iki kuşak daha önceki büyüklerini ortaya koyma imkanları doğuyor. Bunun için de tapu kurumlarına müracaat edecekler. 1985 yılından itibaren Özal döneminde insanların devlet arşivlerinden araştırma yapmasına izin verilmiş; bu çerçevede dilekçe ile müracaat edildiğinde tapu kurumları da kendilerine yardımcı olabilecektir. Ondan daha gerisine gitmek isterlerse de, hemen hemen her şehrin eski mahkeme kayıtları yani şer'iyye sicilleri tutulmuş, bunları araştırmaları gerekiyor. Örneğin, Kayserininki yakın tarihe kadar Ankara Milli Kütüphane'de idi, daha sonra Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğüne geçti. Ben araştırmalarımı Milli Kütüphane'de yaptım. Eğer bir ipucu yakalanırsa çok daha geriye gitmek de mümkün olabilmektedir. Ancak bu yolda sabırlı olmaları gerektiğini bilmelidirler.”

e-devlet-soy-agaci-sorgulama

SOYAĞACI SORGULAMA DALLANIP BUDAKLANDI

Önce dedemizin adını öğrendik; e-Devlet soyağacı sisteminin açılmasıyla, bazılarımız dedemizin, bazılarımız büyük büyük dedemizin adlarını öğrendi.

Şehitlerimiz hakkında sorgulamalar…
 Milli Savunma Bakanlığı’nın geçmiş tarihli şehitler listesini açmasıyla sülalemizde şehit var mı sorusuna cevap aradık.

Çifte vatandaşlık mümkün mü? Soyağacı sorgulaması sonrası farklı ülkelerle bağı bulunduğunu öğrenenler çifte vatandaşlık konusunda çeşitli aramalar yapmaya başladı.

Tapu kayıtları merakı; Bazı vatandaşlar memleketi olduğunu öğrendiği yerlerdeki tapu kayıtlarını incelemeye başladı. Ailesinden kendisine kalan toprak olup olmadığını merak eden vatandaşların sonuca ulaşıp ulaşmadığı bilinmiyor.

Köyünüzün tarihi ve detayları; Ortaya çıkan yeni kaynakla köyünüzün tarihi de araştırılabiliyor. Memleketinin geçmişine dair detayları merak eden vatandaşları bu kaynağa da ilgi göstermesi bekleniyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...