Nevzat Tandoğan kimdir? Ankara’da Nevzat Tandoğan Caddesi’nin ismi değişiyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, ABD Büyükelçiliği önündeki Nevzat Tandoğan Caddesi'nin adının, 'Zeytin Dalı' olarak değiştirilmesi için gerekli teklifin imzalandığını ve bu akşam Belediye Meclisi'nde başkanlık önergesinin sunulacağını açıkladı. Peki Nevzat Tandoğan kimdir?

Nevzat Tandoğan kimdir? Ankara’da Nevzat Tandoğan Caddesi’nin ismi değişiyor

Nevzat Tandoğan kimdir? Ankara’da ABD Büyükelçiliği önündeki Nevzat Tandoğan Caddesi’nin isminin değiştirilerek Zeytin Dalı olması için  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna teklif imzalandığını söyledi.

NEVZAT TANDOĞAN KİMDİR?

Nevzat Tandoğan (1894, İstanbul – 9 Temmuz 1946, Ankara), Türk bürokrat.

İstanbul Hukuk Mektebi’nden mezun olmuştur. Kasımpasa Erkek Numune Okulu Musahabatı Ahlakiye Öğretmenliği, 1. Ordu Menzil Adli Müşavirliği, Erenköy Numune Okulu, Kasımpasa Okulu Şube Öğretmenlikleri, Anadolu Feneri Öğretmenliği, İstanbul Polis Umum Müdürlüğü 2.Şube Müdür Muavinliği, Müdürlüğü, 3. Şube ve 1.Şube Müdürlükleri, 1. Şube Başkanlığı Adalar Dairesi Müdürlüğü, Malatya Valiliği, TBMM III. Dönem Konya Milletvekilliği (4 Kasım 1929 tarihinde istifa etmiştir.), Ankara Valiliği ve Şehremaneti Vekilliği yapmıştır. Evli ve iki çocuk babasıydı.

Tandoğan, 9 Temmuz 1946 tarihindeki intihar etmiştir.

Ankara’da bir meydana, Batıkent’te bulunan bir parka ve bir caddeye onun ismi verilmiştir. Meydanın ismi 2015 yılının Nisan ayında Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Anadolu Meydanı olarak değiştirilmiştir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...