Sözcü Plus Giriş

Nihat Zeybekci kimdir? AKP’nin İzmir adayı Nihat Zeybekci nereli?

Yerel seçimler adım adım yaklaşırken adaylar da yavaş yavaş belli oluyor. Nihat Zeybekci'nin AKP'nin İzmir Belediye Başkanı adayı olacağının belli olmasıyla Nihat Zeybekci kimdir, nereli ve kaç yaşında soruları merakla araştırılmaya başlandı. İşte Nihat Zeybekci'nin hayat hikayesi...

12:25 -
Nihat Zeybekci kimdir? AKP’nin İzmir adayı Nihat Zeybekci nereli?

AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı AKP’nin dikkat çeken isimlerinden olan Nihat Zeybekci oldu. Nihat Zeybekci’nin aday olarak belirlenmesiyle birçok kişi Nihat Zeybekci kimdir, kaç yaşında ve nereli sorularını sormaya başladı. İşte Nihat Zeybekci’nin hayat hikayesi…

Nihat Zeybekci sözcü ile ilgili görsel sonucu

NİHAT ZEYBEKCİ KİMDİR, NERELİ?

TBMM’nin sitesinde yer alan özgeçmişine göre Nihat Zeybekci’nin hayat hikayesi şu şekilde; 1 Ocak 1961’de Denizli Tavas Pınarlar beldesinde doğdu. Baba adı Şükrü, anne adı Fatma’dır.

Sanayici, İş Adamı; Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisans yaptı.
Özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştı. 1994’te kendi şirketini kurdu. Denizli Platform Sözcülüğü, Denizli Sanayi Odası Meslek Grubu Üyeliği, Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığı, Denizli Belediye Başkanlığı, Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyeti Başkanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği ve Başkanlığı görevlerinde bulundu.
24. Dönemde Denizli Milletvekili seçildi. AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Sanayi,Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığı yaptı. 61, 62, 63 ve 65. Hükümetlerde Ekonomi Bakanı olarak görev aldı. Halen bu görevi sürdürmektedir.
Çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilen Zeybekci, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Son güncelleme: 12:47 27.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more