O atlar evlerine dönüyor

Büyükada’ya götürülmek istenen ancak hasta oldukları için Beykoz’da bir arazide iki buçuk aydır sağlıksız koşullarda bekletilen atlar geldikleri yerlere dönüyor. Sahipleri ise 9 bin TL ceza ödeyecek

O atlar evlerine dönüyor

Anadolu’nun çeşitli illerinden kamyon kasalarına yüklenerek İstanbul'a getirilen 440 attan 220'si fayton çekmek için Büyükada'ya götürüldü. Bin 500 atın bulunduğu Büyükada'ya gitmesine izin verilmeyen 220 atın ise hasta olduğu tespit edildi.  Bulaşıcı Ruam hastalığı olduğu belirlenen atlar iki aydan fazladır İstanbul Beykoz ilçesi Cumhuriyet Mahallesi'nde bekletiliyordu.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Kötü beslenme ve sıcak havalar nedeniyle zayıf düşen atların kaderi ise belli oldu. 220 at getirildikleri şehirlere geri gönderilecek. Atların nakli için at sahiplerine İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ulaşım desteği verilecek. Kaçak getirilen atlar için sahiplerine kaçak hayvan ticareti suçundan 9 bin TL para cezası yazıldı.

Adalar'da kullanılan fayton atlarının kaderi belirsizliğini koruyor İlginizi Çekebilir Adalar'da kullanılan fayton atlarının kaderi belirsizliğini koruyor

RUAM HASTALIĞI NEDİR?

Atlarda ruam adı verilen bir hastalık olduğu iddiası var. Halk arasında ‘mankafa’ da denilen hastalık genellikle tek tırnaklılarda görülüyor.  Bulaşıcı ölümcül bir olan ruam en çok atlarda görülürse de eşek ve katırlar da bu hastalığa yakalanırlar. Kısa sürede öldürücüdür. Hastalıklı hayvanlarla temasta bulunan insanlara da geçebilir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...