Sözcü Plus Giriş

Hainlerde Amerikan da var Rus da

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'de devam eden harekatı devam ederken ele geçirilen silahlar arasında omuzdan atılan 'güdümlü' bir füze dikkat çekti. Özellikle hava hedeflerine karşı kullanılan ve terör örgütü PKK'nın elinde kaç tane bulunduğu bilinmeyen füzelerden biri daha ele geçirildi.

null
Güncellenme: 12:20, 02/02/2018
Hainlerde Amerikan da var Rus da

TSK Suriye’de ‘Zeytin Dalı Harekatı’ operasyonu devam ederken ele geçirilen silahların görüntüsünü paylaştı. Fotoğraflarda klasik roketatar ve roketatar mermileri ile birlikte kalaşnikof silahlar yer aldı.

TSK’dan yapılan açıklamada, 30-31 Ocak 2018 tarihlerinde Zeytin Dalı Harekatı kapsamında PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait ele geçirilen muhtelif tipte silah ve mühimmatın listesi şöyle açıklandı:

“1 adet SA-18 omuzdan atılan hava savunma füzesi, 4 adet Kalaşnikof Piyade Tüfeği, 2 adet Bixi makineli tüfek, 2 adet RPG 7 Roketatar, 4 adet RPG 7 Roketatar mühimmatı, 1 adet Keskin nişancı tüfeği, 3 adet Tabanca, 1 adet Anti tank mayını, 2 adet El bombası, 3 adet Dürbün, 2 adet El telsizi,15 adet Şarjör, Çok miktarda muhtelif çapta hafif silah mühimmatı.”

OMUZDAN ATILAN RUS YAPIMI GÜDÜMLÜ FÜZE

Fotoğraflarda ele geçerilen ve ayrıca paylaşılan bir ‘güdümlü füze’ ise bölgede PKK’nın elinde bulunduğu belirtiliyor.

Füze, MANPADS (omuzdan atılan) füze olarak biliniyor. Rusya ile Türkiye arasında ‘uçak krizi’ yaşanırken İstanbul Boğazı’dan geçen bir Rus savaş gemisinin üstünde yer alan askerin omuzunda görüntülenmişti.

manpad_omuzdan

‘CİNSİ BELİRLENMEYEN FÜZE’

Genelkurmay Başkanlığı da 19 Mayıs 2016 tarihinde bir açıklama yaparak füzenin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı kullanıldığını doğrulamıştı.

Genelkurmay’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

“13 Mayıs 2016 tarihinde, Hakkâri ili Çukurca/Çığlı 2136 Rakımlı Tepe Üs Bölgesine bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Teröristlerin etkisiz hale getirilmesi maksadıyla;

– Saldırı esnasında başka bir bölgede görev yapmakta olan Hava Kuvvetlerine ait iki adet F-16 uçağı çatışma bölgesine sevk edilmiş, görülen ve bilinen hedefler ateş altına alınmış,

– İnsansız Hava Araçları ve takviye birlikler bölgeye gönderilmiş,

– Başka bir görevin icrası için bölgede bulunan iki taarruz helikopteri, birliklerimize ateş desteği sağlamak maksadıyla çatışma bölgesine sevk edilmiştir.

Helikopterler görevlerini icra ederken; bir helikopterin, terörist unsurların yerden açtığı ateş sonucu muhtemelen yerden havaya atılan ve cinsi henüz belirlenemeyen, füze olabileceği değerlendirilen bir hava savunma silahı ile vurularak düşürülmüş olabileceği kanaatine varılmıştır.

Meydana gelen olayla ilgili ayrıntılı inceleme ve tetkik faaliyetine uluslararası sertifikasyona sahip yetkili mercilerce devam edilmektedir.

Saldırıda ikisi pilot sekiz kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 13 kahraman silah arkadaşımız yaralanmış, 13 bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş, bölücü terör örgütüne ait bir Doçka Uçaksavar mevzii ve silahı imha edilmiştir.

Şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet ve kederli ailelerine tekrar başsağlığı diliyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Yayınlanma Tarihi:10:44,