Sözcü Plus Giriş

Okullar tatile hangi gün giriyor? 15 tatil ne zaman? MEB takvimine göre sömestr tarihi…

15 tatil ne zaman başlayacak sorusu öğrenciler tarafından olduğu kadar veliler tarafından da araştırılıyor. Tatil planı yapmak isteyen aileler 15 tatil için karneleri kaç Ocak'ta alacağını merak ediyor. MEB, okullar ne zaman 15 tatile girecek sorusunun yanıtını açıkladı. Peki, yarı yıl tatili, bir diğer adıyla sömestr tatili ne zaman başlayacak? İşte cevabı...

00:16 -
Okullar tatile hangi gün giriyor? 15 tatil ne zaman? MEB takvimine göre sömestr tarihi…

Yılın stresini atmak için 15 tatil fırsatını kollayan öğrenciler, sömestr tatili için geri sayıma başladı. 2018 yılının son günlerinde yazılılar ve sözlüler için hazırlanan öğrenciler ve onlara yardımcı olan veliler 2019 sömestr tatili tarihini haberimizde bulabilir. Mevcut eğitim yılının Ocak-Şubat aylarını kapsayan iki haftalık döneme yarıl tatili olarak adlandırılır. Bu yarıyıl tatili yani sömestr hem öğrenciler için hem de veliler için birtakım değerlendirmeleri yapabilmeleri noktasında son derece önemli bir fırsattır. Öğrencilerin dinlenerek kendilerini ikinci döneme hazırlayacağı 15 tatil çok yaklaştı. Peki, 15 tatil ne zaman başlayacak? Sömestr ne zaman?

15 TATİL NE ZAMAN?

2018-2019 eğitim öğretim yılı kapsamında okullar 17 Eylül tarihi itibari ile açıldı. eğitim ve öğretim yılı birinci kanaat dönemi, 18 Ocak 2019 Cuma sona erecek. Yarıyıl tatili, 21 Ocak-1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2019 Cuma tamamlanacak. 15 Haziran 2019 Cumartesi günü başlayacak olan yaz tatili, 16 Eylül 2019 Pazartesi gününe kadar sürecek.

İLGİLİ HABER31 Aralık okullar tatil mi? Yılbaşı tatili kaç gün? MEB açıklama yaptı...31 Aralık okullar tatil mi? Yılbaşı tatili kaç gün? MEB açıklama yaptı...

TATİLDE ÇOCUKLARINIZI EVE KAPATMAYIN!

Psikolog Melek Demir, ailelerin çocukları eve kapatıp bilgisayar ve televizyon izletmesi yerine, onlara çocuk olma fırsatı vermesi gerektiğini belirterek, “Çocuklarımızı eve kapatmıyoruz. Sokakta oynamalarına izin veriyoruz. Bunların ötesinde tatil demek bilgisayar, televizyon demek değil. Bilgisayar ve televizyon konusunda çok dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.

karne_iha

OKULLAR AÇILANA KADAR NELER YAPILABİLİR?

Yoğun bir eğitim öğretim dönemini tamamlayarak tatile hazırlanıldığını ifade eden Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, öğrencilere yönelik “Karnelerinizi alacak, bir dönemin çalışmalarının ilk sonuçlarını göreceksiniz. Karne notları ne başarının ne de başarısızlığın biricik göstergesidir. Öğrenme sürecindeki eksiklerimizi ve öğrenme biçimlerimizi gözden geçirme fırsatıdır” dedi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more