Sözcü Plus Giriş

‘Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız’ diyen Peker davası karara kaldı

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisinde imzası bulunan akademisyenleri tehdit ettiği gerekçesiyle 11 yıl hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan Sedat Peker’in davasında sona gelindi.

Sevgim Begüm YAVUZ
Güncellenme: 14:19, 27/04/2018
‘Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız’ diyen Peker davası karara kaldı

1128 akademisyen tarafından imzalanan “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisinde imzası bulunan akademisyenleri “Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız” diyerek tehdit ettiği gerekçesiyle, akademisyenlerin suç duyurusunda bulunması üzerine Sedat Peker hakkında 11 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın görülmesine devam edildi. Anadolu 20. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 5. duruşmasına, tutuksuz yargılanan sanık Sedat Peker katılmazken, müştekiler ile taraf avukatları katıldı.

‘SANIK YOKLUĞUMUZDA DİNLENMİŞTİR'

Müşteki akademisyenlerin avukatı Oya Meriç Eyüboğlu, sanığın beyanlarının celse arası alındığını belirterek, “CMK 202. maddesi yüzyüzelik ilkesini ve doğrudan soru sorma yetkisini içermektedir. Sanığın yokluğumuzda dinlenmiş olması, bu hukuki hakkımızın kullanılmasını engellemiştir. Bu durum adil yargılama hakkının ihlali niteliğindedir” ifadelerini kullandı.

‘BU İFADE MAKUL GÖSTERİLEMEZ'

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin ve Anayasa Mahkemesi'nin kararlarında ırkçılık ve şiddet içeren ifadelerin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmeyeceğine vurgu yapıldığını kaydeden avukat Eyüboğlu, “Sanığın ‘kanları ile duş alacağız' ifadesinin makul gösterilmesi mümkün değildir” dedi.

‘GERÇEK ANLANMA KULLANMADI, UYARI MAHİYETİNDEYDİ'

Müştekiler tarafından imzalanan barış bildirgesinin içeriğinde bir kısım terör örgütleri lehine övücü ifadeler bulunduğunu belirten sanık Sedat Peker’in avukatı Turgay Özdoğan, Peker'in bildirgenin içeriğine tepki olarak söz konusu yazıyı ele aldığını öne sürdü. Avukat Özdoğan, “Müvekkilim ele aldığı metin içeriğinde devletin ortadan kalkması halinde olası durumlara vurgu yapmıştır. Ve bu olası durumları uyarı mahiyetinde dile getirmiştir. Bu kapsamda müvekkilimin, ‘kanlarınızla duş alacağız' ifadesini esasında gerçek anlamda kullanmadığı, müştekilerin kanlarıyla duş alıp fiilen böyle bir durumu gerçekleştirmediğini kast ettiği açıktır” ifadelerini kullandı.

Sanık avukatlarına esas hakkında yazılı beyanda bulunmaları için ek süre verilmesine karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

Yayınlanma Tarihi:14:16,