Sözcü Plus Giriş

Ölüm imalathanesinde 196 litre metil alkol

İstanbul Polisi, insan hayatının hiçe sayılarak "Metil alkol" ile sahte içki üretilen bir imalathaneye operasyon düzenledi. Baskında, az miktarda dahi içilmesi halinde körlükten, felçe; organ kaybından ölümlere sebep olan 196 litre metil alkol ele geçirildi.

Habip ATAM
13:02 -
Ölüm imalathanesinde 196 litre metil alkol

Operasyon İstanbul Emniyeti’ne bağlı Kartal İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. Ilçe ekipleri Petroliş Mahallesi’nde bir imalathanede sahte içki üretildiği bilgisini alınca harekete geçti. İmalathane olduğu öne sürülen adres izlemeye alındı. Sahte içki üretildiği belirlenince, 2 Mayıs akşamı operasyon düzenlendi. Baskında işyeri sahibi gözaltına alındı.

196 LİTRE METİL ALKOL

Sağlık şartlarından uzak bie ortamda üretim yapılan imalathanede, 291 boş alkol şişesi, 300 kapak, 2 bin TAPDK bandrolü ve 196 litre saf alkol ele geçirildi. Şüpheli ilçe emniyet müdürlüğüne götürülürken imalathanede bulunan 196 litre alkolün ön incelemesi de yapıldı. İmalathanede, içilmesi halinde ölümle sonuçlanan durumlara sebep olan “Metil” alkolden içki yapıldığı ortaya çıktı. Gözaltına alınan şüpheli işlemlerin ardından sevk edildiği adli makamlarca tutuklandı.

DENETİM ÇOĞALDI

Uzmanlar İstanbul’da daha önce de sahte içki sebebiyle metil alkole bağlı metanol zehirlenmelerine rastlandığını belirtti. Etil alkolden üretilemesi gerekn içkinin metil alkolle üretilmesi durumunda metanol zehirlenmelerine sebep olduğunu belirten Uzmanlar, bu durumun körlük, organ kaybı, felç ve ölüme sebep olduğunu vurguladı. Metil alkolden üretilen sahte rakı sebebiyle 2015 yılında yaklaşık 40 kişi yaşamını kaybetmişti. Daha sonra ise sahte içki üretimine yönelik daha sıkı çalışma başlatıldı. Son 3 yıldır metenol zehirlenmelerinin azaldığı belirtilirken, özellikle Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince lüks mekanlarda dahi sahte içki denetimleri yapıldığı ifade edildi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more