Sözcü Plus Giriş

Önce sıcaklık rekoru, sonra kar! Hava birden değişecek…

Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerine çıktıkça çıkıyor ve ilginç manzaralar oluşturuyor. Son dakika hava durumu verilerine göre bu hafta yurdu kışa göre çok sıcak sayılabilecek bir hava bekliyor. Kar bekleyenler için de iyi haberler geldi, gelecek hafta hava bir anda değişecek. İstanbul dahil birçok şehir kar görecek...

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 12:01, 07/02/2018
Önce sıcaklık rekoru, sonra kar! Hava birden değişecek…

Türkiye bu hafta yer yer yağmurlu olsa da sıcaklıklar düşmüyor, son dakika verilerine göre bu hafta mevsimin sıcaklık rekorları kırılacak. Hava sıcaklıkları adım adım yükselirken her kış yoğun kar haberlerinin geldiği Sivas 13 dereceye kadar yükselecek. Güney kıyılarımız da yazdan kalma günler yaşıyor, Antalya bu hafta 23 dereceyi görecek. Gelecek hafta ortasından itibaren ise hava aniden değişecek ve yurdun büyük kısmı kar görecek.

ANADOLU YAĞIŞA HASRET

Hava sıcaklıklarının yüksekliğine kuraklık da eklenince Anadolu’da tarımı olumsuz etkileyecek durumlar ortaya çıkmaya başladı. Bu hafta yurdun batı kesimleri yer yer yağışlı seyrederken Anadolu’da geceleri sıfırın altına kadar düşen ısı gündüz saatlerinde 10 derecelerin üzerine çıkacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: ülkemizin kuzey kesimlerinin çok bulutlu, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Bilecik, Kütahya, Uşak, Aydın, Samsun, Amasya ve Çorum çevrelerinin yağmurlu, diğer yerlerin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer sis ve pus hadisesi ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

hava-durumu-istanbul-son-dakika

İSTANBUL'A KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

Dün Prof. Dr. Orhan Şen'in sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamalar kar yağışı için yeni tarih konusunda ipuçları verdi. 15 Şubat'ta yurda giriş yapacak olan soğuk hava dalgasının İstanbul'u etkilemesi bekleniyor. Geçtiğimiz soğuk hava sistemleri gibi son dakikada yönünü değiştirmezse 15 Şubat'taki sistemle birlikte İstanbul'a kar yağması bekleniyor.

Yayınlanma Tarihi:08:15,