Özel hastanelerde fazla ücret ödememenin yolları

SÖZCÜ'nün gündeme taşıdığı Özel Hastane dosyası büyük ses getirdi. SGK'nın karşılamasına rağmen halktan haksız ve fazla para alan hastaneler haberimizden sonra, Sağlık Bakanlığı gazetemiz ile irtibata geçerek bu hastaneler hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. Ancak yüklü cezalara rağmen özel hastanelerin "ACİL" vurgunu devam ediyor. Peki bu vurgundan kurtulmanın yolları var mı? Var. Detaylar bu haberde...

Özel hastanelerde fazla ücret ödememenin yolları

VURGUNA DUR DEYİN

Sağlık Bakanlığı net olarak “acil vaka” tanımını yapsa da haklarını bilmeyen vatandaşlara özel hastanelerde bir şekilde para ödettiriliyor. Acil durumda SGK’nın karşıladığı ücretin kat kat fazlası, poliklinik oyunlarıyla vatandaştan alınıyor. Haber dizimizin ardından Türkiye’nin pek çok yerinden 0549 807 27 99 numaralı WhatsApp İhbar Hattı’na vatandaşlar şikayetini ve faturasını yolladı.

İŞTE FAZLA PARA ÖDEMEMENİN YOLLARI

Medikal sektörde çalışan okurumuz Gürhan Karamustafa “ben bu hastanelerin ciğerini bilirim” diyor. Özel hastane tuzağına dün gece düşürülmek istendiğini belirten Gürhan bey, 500 lira istenen hastaneden tek kuruş vermeden çıkmanın yollarını anlattı.

İLAVE FARK ÜCRETİ ORANINI BİLİN

Kendisinden acil durumda 500 lira isteyen özel hastaneyi, cep telefonuna yüklediği bir aplikasyon ile adeta rezil eden Gürhan Karamustafa tek kuruş ödemeden hastaneden çıktı. SGK’nın internet sitesi uygulamasını cep telefonuna yükleyen Karamustafa, uygulama ile ne kadar ödeyeceğini hesapladı. SGK’nın resmi sitesindeki rakamın haricinde fazla para vermeyeceğini söyleyen Gürhan Karamustafa, uzun bir tartışmanın ardından tek kuruş bile ödemeden hastaneden çıkıp gitti.

İNTERNETE GİRİP FATURAYI ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

SGK’nın özel hastaneler ile olan anlaşması net. Ortalama 32 lira karşılığında anlaşılan hastaneler, hastadan en fazla bunun iki katını isteyebiliyor. Oysaki vatandaşların gönderdiği faturalarda durum hiç de öyle değil.

NORMAL MUAYENELERDE DE FİYAT BELLİ

Bu hesaplama yöntemi sadece acil durumların devamı olan tedavide değil, acil olmayan durumlarda da geçerli. SGK’nın internet sitesine girip, tedavi olduğunuz hastaneye ödeyeceğiniz ilave fark ücretini öğrenebilirsiniz. Eğer sizden bu orandan daha fazla para istenir ise detaylı bir fatura alıp SGK’ya şikayette bulunabilirsiniz. Zaten bu tarz bir istemde bulununca pek çok hastane faturanın yarısını isteyip konuyu kapatmaya çalışıyor.

İŞTE YÜKSEK FATURA ÖDEYENLER

İhbar Hattı fatura şikayetleriyle doldu. Vatandaşların şikayetleri ve faturaları şöyle; “Kızım Deniz Ceren Pilevnelioğlu, öğrencisi olduğu Üniversite’nin nöbetçi doktoru tarafından yüksek ateş (39.5) nedeniyle ambulansla İstanbul Kadıköy’deki özel hastaneye gönderildi. Acile ambulansla gelen hastadan muayene ücreti 204.94 TL aldılar.
deniz-ceren

ŞİDDETLİ KARIN AĞRISI 170 LİRA

Bir başka vatandaş ise şiddetli karın ağrısı şikayetiyle gittiği özel hastanenin acil servisinde 170 lira ödemiş. Durumun acil olup olmadığı, ücret alınıp alınmayacağına da karar veriyor. Bu karar elbetteki doktorlara ait. Ancak SGK’nın internet sitesine bakıldığında durum acil olmasa bile hastadan fazla para alınmış görünüyor.

fatura-2

 

HASTANEDE PAZARLIK DÖNEMİ

Bir başka okur ise “SGK’lı olmama rağmen acilde önce 450 lira istediler. Detaylı fatura istediğimde ise 240 liraya düştüler. Yüksek ateşimden dolayı fazla tartışamayıp ödedim çıktım” diyor.

fatura-1

“ACİLDEN GİRDİM POLİKLİNİĞE YÖNLENDİRİLDİM”

Özel hastanelerin en çok başvurduğu yöntem ise acilden giren hastaya yeteri kadar bilgi vermemek. Örneğin bir hastanın durumu acil değil ise o hastane hastaya ücretler ve SGK anlaşması olup olmadığı hakkında bilgi vermek zorunda. İstanbul’dan bir okur “Konuyu gerekli tüm mercilere şikayette bulunduk. SGK’ya verilen dilekçelerimiz ile birlikte toplamda 768 TL olan 3 ayrı fatura görüntüsünü paylaşıyorum” deyip şikayetini dile getiriyor. Kendilerine ücret ile ilgili bir açıklama yapılmadığını belirten okur “hastanenin SGK ile anlaşmasının olmadığını fatura elime verilince öğrendim” diyor.

Özel hastanelerde acil servis oyunları İlginizi Çekebilir Özel hastanelerde acil servis oyunları

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...