Sözcü Plus Giriş

Paris yapıyor, İstanbul’da neden olmasın

Fransa'nın başkenti Paris'te şehir merkezinin bazı kısımlarının araç trafiğine kapatılarak yayalaştırılacağı bildirildi. Her gün milyonlarca yerli yabancı turistin ziyaret ettiği İstanbul'un en önemli şehir merkezleri için de benzer bir proje geliştirilemez mi?

10:59 -
Paris yapıyor, İstanbul’da neden olmasın

Kamu yayıncısı France Info’da yer alan habere göre, Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Paris’in tarihi bölgelerini oluşturan ilk 4 kısmının araç trafiğine kapatılması çalışmalarına başlandığını söyledi.

20 belediye sınırına ayrılan Paris’in en merkezi bölümlerini kapsayacak yayalaştırma projesiyle Notre Dame Katedrali, Pompidou Merkezi, Marais ve Halles gibi yapı ve bölgelerin trafiğe kapatılacağı aktarıldı.

Dünyanın en kalabalık şehirleri arasında gösterilen Paris, 12 milyonun üzerinde nüfusunun yanı sıra yılda 35 milyona yakın turist tarafından ziyaret ediliyor.

İSTANBUL’DA DA DURUM BENZER

15 milyonun üzerinde nüfusuyla dünyanın birçok ülkesinden kalabalık olan İstanbul’da da aynı sıkıntı yaşanıyor. Sultanahmet, Taksim, Beşiktaş, Mecidiyeköy, Üsküdar, Eminönü gibi her gün milyonlarca turistin ziyaret ettiği büyük meydanlarda sürekli yoğun araç trafiği yaşanıyor.

FOTO: DEPOPHOTOS / Beşiktaş Meydanı

FOTO: DEPOPHOTOS / Beşiktaş Meydanı

Böyle olunca da yaşanan gürültü ve görüntü kirliliği de cabası…

FOTO: DEPOPHOTOS / Taksim Meydanı

FOTO: DEPOPHOTOS / Taksim Meydanı

Son güncelleme: 11:06 15.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more