Sözcü Plus Giriş

Pes dedirten “şehir içi sürgün turu”

Milli Eğitim’deki şehir içi sürgün turu pes dedirtti. Daha önce 5 yılda 6 kez sürülen ve yapılan uygulamanın da sürgün olduğu Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nda da teyit edilen Şef Yaşiye Seçen’le aynı kaderi paylaşan çok sayıda memurun olduğu ortaya çıktı.

Ali Ekber ERTÜRK
12:22 -
Pes dedirten “şehir içi sürgün turu”

Aralarında şef ve veri uzmanlarının da olduğu 8 kamu görevlisinin, aynı dönemde defalarca görev yeri değiştirildi. Sürgün yiyen memurlar, bağlı oldukları sendika aracılığıyla Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK-OMBUDSMAN) başvurdu. KDK, “Yapılan görevlendirmeler usulsüzdür” diyerek mağdurların eski görev yerlerine dönmelerini istedi. Ancak İdare, “Onları eski görevlerine iade etmek mahzurludur” diyerek KDK kararını dinlemedi. Sürgün yiyenlerden bazıları psikolojik tedavi altına alındılar.

İŞTE O SÜRGÜNLER

Şef Gülay Yalçınkaya: 2014 Koordinasyon çalışma grubu, 2014’te de Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü, 2015’te Keçiören İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, 2016’da İncirli Anadolu Lisesi Spor Salonu, 2017’de Keçiören’de Beden Eğitimi ve Spor Komisyonu’na, oradan da Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderildi.

Şef Nuran Şahin: 2014’te de Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü, 2015’te Keçiören İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, 2016’da İncirli Anadolu Lisesi Spor Salonu, 2017’de Keçiören’de Beden Eğitimi ve Spor Komisyonu’na, oradan da Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderildi.

Şef Ferhat Semih Nişancı: 2013’te çalıştığı Genel Müdürlük’ten Koordinasyon Çalışma Grubu’na, 2014’te de Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 2015 yılında Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderildi.

Şef Asiye Narin: 2014’te de Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne buradan Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Mamak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü'ne memur olarak gönderildi. Sürgünlerden dolayı 2016 yılında Anksiyete bozukluk teşhisi konulup psikolojik tedavi görmeye başladı.

PSİKOLOJİLERİ BOZULDU

Şef Fatma Seher Daş: 2016’da Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne, buradan, Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne Fethiye Kemal Mumcu Anadolu Lisesi Müdürlüğü'ne memur olarak gönderildi. 19.09.2016 tarihinde Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniğinden Karışık Anksiyete ve Depresif Bozukluk tanısıyla tedavi görmeye başladı.

VHKİ Yunus Keskin: 2014’te de Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne, oradan, Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü'ne yollandı. Buradan da, Törekent Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi Müdürlüğü'ne gönderilid.

VHKİ Figen Uzel: 2014’te de Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne görevlendirilid. Buradan, Kalaba İlkokulu Müdürlüğün'e, geçici görevle yollandı.

VHKİ Metin Yıldız: 2015’te Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderildi. Burada geçici görevine devam ediyor.

OMBUDSMANI DİNLEYEN YOK

Sürgüne uğrayan memurların üyesi olduğu Bağımsız Eğitim Çalışanları Sendikası (BEÇ-SEN) Genel Başkanı Ferhat Şahin, SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, mağdurların Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsman)'na başvurduklarını ve Ombudsman'ın da, mağdurlar lehine karar aldığını açıkladı.

Şahin, “Üyelerimizin istekleri dışında geçici görevlendirmelerin iptali yönünde Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuruları gerçekleştirilmiş, Kamu Denetçiliği Kurumu, üyelerimizin mağdur olduklarını, yapılan görevlendirme işleminin geri alınarak, mağduriyetin makul sürede giderilmesi için yeni işlem tesis etmesi hususunda MEB'na tavsiyede bulunmuştur. Ancak idare, kararları uygulamamıştır” dedi.

Son güncelleme: 12:52 02.05.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more