Polis otopark operasyonu yaptı uluslararası hırsızlık şebekesini çökertti

İstanbul Polisi, 'otopark operasyonu'nda çoğu Sırp uyruklu bir şebekeyi çökertti. Operasyonda otomatik bir silah, otomobil kontak soketi, balyoz ve jammer ele geçirildi. Şüphelilerin büyük bir soygun peşinde olduğu ortaya çıktı.

Polis otopark operasyonu yaptı uluslararası hırsızlık şebekesini çökertti

İstanbul Emniyeti’ne bağlı Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, son dönemlerde yaşanan ‘vale olayları’ sebebiyle, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın talimatı üzerine denetim başlattı. İlçedeki ruhsatsız otoparkları mercek altına alan polis Caddebostan Ogün Sokak’taki bir adrese baskın düzenledi. Otoparkta yapılan aramalarda, bir motosikletin sepetinde bir adet otomatik silah ele geçirildi. Kadıköy Polisi hemen işletme sahibi Hakan K.’yı gözaltına aldı.  Şüpheli silahın günlük kiraya verdiği evde kalan Sırp uyruklu 4 kişiye ait olduğunu bildirdi. Otoparkın bitişiğindeki adrese baskın düzenlendi.

JAMMER BULUNDU

Adrese giren polisler kimseyi bulamadı.  Ancak evde yapılan aramalarda,  2 balyoz, 4 telsiz, 2 Sinyal kesici jummer,  2 otomobil kontak kiti, 3 biber gazı, 2 sprey boya ele geçirildi. Ekipler ele geçirilen silah ve malzemeler üzerine, şüphelilerin büyük bir soygun ya da saldırı için Türkiye’ye geldiğini değerlendirdi. Hemen harekete geçildi.

cete2KAYITLARDAN BULUNDU

Çevredeki kamera kayıtları toplandı. Saatlerce görüntü izlendi. Araştırmalarda o şüpheliler tek tek belirlendi. Araştırmalarda Sırp uyruklu Daniel Javoviç, Kadıköy’deki bir otelde, Bojan Viloviç Alelsander Durivoç ve Boşnak kökenli Peter Sander ise rıhtımda gözaltına alındı. Kaçan 2 Sırp’ın ise Fatih’te bir otelde kaldığı belirlendi. Otele baskın yapan polis şüphelilere ulaşamadı. Bojan Vilojeviç ve Milos Vujaviç’in yurtdışına kaçmaya çalıştıkları anlaşıldı.  Her iki şüpheli de Kapıkule Sınır kapısından gözaltına alındı.

cete1HEPSİ TUTUKLANDI

Operasyonda gözaltına alınan Hakan K. ve yabancı uyruklu 5 şüpheli Emniyette sorguya alındı. Hakan K., silahı Sırp kökenli şüphelilerin kaldığı evinde bulunduğunu söylerken, yabancı uyruklu 5 şüpheli niyetleri hakkında bilgi vermedi. Adliyeye sevk edilen 6 şüpheli tutuklandı.

BÜYÜK SOYGUN HAZIRLIĞI!

Saatlerce kamera görüntüsü izleyerek şüphelilere ulaşan dedektifler, ele geçirilen malzemeleri tek tek değerlendirmeye alarak olası senaryolar üzerinde de çalışma başlattı. Ele geçirilen 2 kontak soketine özel yazılım yüklendiği ve hırsızlık için kullanıma uygun olduğu belirlendi. Balyoz, telsiz, demir testeresi, sprey boya ve jammer ise şüphelilerin büyük bir soygun peşinde olduğunu iddiasını ortaya koydu.

ALARM SİNYALİNİ KESECEKLERDİ

Uzmanlar jammerin alarm sinyalini kesmek için kullanılabileceğini dile getirirken, sprey boyanın ise kameraları etkisiz hale getirmek için kullanılacağı belirtildi. Otomatik silahın ise polisle çatışma halinde kullanılmak amaçlı olabileceği ya da çeteler arası savaşta kullanılmak için hazır tutulduğu ifade edildi. Polisin üzerinde çalışmaya devam ettiği soruşturmanın derinleştirildiği öğrenildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...