Sözcü Plus Giriş

Ramazan bayramı ne zaman başlayacak? 2018 İlk sahur, oruç ve iftar hangi gün?

2018 Ramazan bayramı ne zaman başlayacak? sorusu Müslüman yurttaşlarımız tarafından merak ediliyor. On bir ayın sultanı olarak nitelendirilen yılın en bereketli ayı için hazırlıklar yapılmaya başlandı. Peki İlk sahur, oruç, iftar ne zaman? Ramazan ayı ne zaman başlıyor? İşte Kadir Gecesi, Ramazan Bayramı ve oruca dair tarih ve bilgiler...

12:20 -
Ramazan bayramı ne zaman başlayacak? 2018 İlk sahur, oruç ve iftar hangi gün?

Ramazan ne zaman? ve İlk sahur, oruç, iftar ne zaman? soruları İslam dinine mensup hemen herkesin sorduğu sorulardan. Bereket ayı Ramazan’ın gelişine oldukça kısa bir zaman kaldı. İlk oruç, ilk sahur ve ilk iftar zamanlarını merak eden herkesi haberimizi okumaya davet ediyoruz. İşte ayrıntılar…

RAMAZAN NE ZAMAN?

Son günlerde internet üzerinden en çok araştırılan sorulardan biri…2018 Dini takvimine göre bu yıl Ramazan ayı 16 Mayıs 2018 tarihinde başlayacak. İlk teravih namazı da 15 Mayıs akşamı kılınacak. İlk sahur 15 Mayıs'ı 16 Mayıs'a bağlayan gece yapılacak. İlk iftar 16 Mayıs'ta idrak edilecek. Ramazan, Hicrî Takvim'e göre 9. ay ve İslam dininin inancına göre Hz. Muhammed'e Kuran-ı Kerim ayetlerinin inmeye başladığı, aynı zamanda Müslümanlarca oruç tutulmaya başlanılan aydır. Bu ayda oruç tutmak İslam'ın beş şartından birisidir. Ayın hilal görünümünün ilk görülüşünden itibaren 29 veya 30 gün boyunca Ramazan'ın sürdüğü hadislerden alıntılanarak hesaplanmıştır.

Ramazan Bayramı ne zaman 2018? İşte ilk Ramazan orucunun tarihi…

2018 KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Ramazan ayının 27. gecesi İslam âleminde Kadir Gecesi olarak bilinir ve kutlanır. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı 2018 yılı dini günler takvimine göre İslam aleminin en kutsal gecesi olan Kadir Gecesi bu yıl, 10 Haziran Pazar günü idrak edilecek.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN? HANGİ GÜNE GELİYOR?

Son günlerinde memleket ve akraba ziyaretlerinin hat safhada olacağı Ramazan ayı, 16 Mayıs Çarşamba günü başlayacak. Ramazan ayı içerisinde idrak edilen Kadir Gecesi ise 10 Haziran Pazar gününe denk gelecek.

14 Haziran Perşembe – Arefe Günü
15 Haziran Cuma – 1. Gün
16 Haziran Cumartesi – 2. Gün
17 Haziran Pazar – 3. Gün

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 09:52 12.05.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more