Sözcü Plus Giriş

Reuters: Abdullah Gül aday olmayacak

Uluslararası haber ajansı Reuters'tan flaş bir iddia geldi. İddiaya göre 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Saadet Partisi (SP) ile cumhurbaşkanı adaylığı konusunda uzlaşma sağlayamadığı ve Gül'ün SP'nin adayı olmayacağı belirtildi.

Güncellenme: 16:14, 27/04/2018
Reuters: Abdullah Gül aday olmayacak

Saadet Partisi ile bir süredir cumhurbaşkanı adaylığı üzerine görüşmeler yürüten Gül’ün, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a karşı muhalefetin ortak adayı olmak istediği kaydediliyordu.
Ancak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de cumhurbaşkanı  adaylığından vazgeçmeyeceğini dile getirmişti. SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da bu süreçte,
partilerinin cumhurbaşkanı adayı olmasını istedikleri Gül ile  defalarca bir araya gelmiş, son görüşmeyi de bu hafta içerisinde gerçekleştirmişti.

“GÜL SP’NİN ADAYI OLMAYACAK”

Süreçte gelinen noktaya ilişkin Reuters’ın sorusu üzerine SP’li bir yetkili şu değerlendirmeyi yaptı: “Gül ısrarla çatı aday olmak istediğini belirtiyor. Akşener’in durumu nedeniyle bu mümkün olmuyor. CHP’ye de bunu  kabul ettirmek söz konusu değil. O nedenle görüşmelerimizden  sonuç alamadık. Kendisi Saadet Parti’nin adayı da olmayacak.”  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Çarşamba günü yaptığı
açıklamada, gündemlerinde Gül’ün cumhurbaşkanı adaylığı  olmadığını ve olmayacağını vurgulamıştı.
Abdullah Gül, son günlerde yaşanan tartışmalara ilişkin yarın detaylı açıklama yapacağını duyurmuştu. Gül’ün yarın yapacağı açıklama hakkında bilgi sahibi olmadıklarını da vurgulayan SP’li yetkili, “Gül’ün çatı aday olma isteğinin önünde CHP’nin yanısıra, bizim partimiz içerisinde de bazı engeller vardı. Genel Başkan bunların hepsini aştı. Ancak Gül istemedi” değerlendirmesini yaptı.
Aynı yetkili, SP’nin süreç içerisinde Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığını değerlendireceğini de belirtti.

İlginizi ÇekebilirSon dakika: Abdullah Gül'den flaş açıklama! Aday olacak mı?Son dakika: Abdullah Gül'den flaş açıklama! Aday olacak mı?

“GÜL’ÜN ADAYLIK İHTİMALİ DÜŞÜK”

Öte yandan Abdullah Gül’e yakın bir kaynak, Gül’ün adaylık ihtimaliyle ilgili şu yorumu yaptı: “Gül zaten ‘aday olurum’ dememişti. Onun aday olması için devreye girenler oldu. O da asgari şartlarını sundu. Çatı adaylık bunlardan birisiydi. Bu da sağlanamadı. Yarınki açıklamasıyla ilgili bilgi sahibi olmasam da, Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığına adaylık ihtimalini düşük görüyorum.” Abdullah Gül geçmişte Erdoğan’la birlikte, Refah Partisi ve Fazilet Partisi’nde birlikte siyaset yapmış, yine Erdoğan’la birlikte AKP’nin kurucuları arasında yer almış ve AKP hükümetlerinde başbakanlık ve bakanlık görevlerinde bulunduktan sonra, AKP’nin içinden çıkan ilk cumhurbaşkanı olmuştu. Gül 2014 yılında cumhurbaşkanlığı görev süresi dolmadan bir gün önce AKP olağanüstü kongresi düzenlenmesi nedeniyle, AKP
Genel Başkanlığı’na adaylık imkanı bulamamış, o tarihten bu yana da eski partisine yeniden üye olmadığı gibi, AKP’nin hiçbir siyasi faaliyetine de katılmamıştı. Gül geçtiğimiz günlerde Eski Başbakan ve aynı zamanda AKP milletvekili Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelmiş, Davutoğlu dün yaptığı açıklamada, seçimlerde Erdoğan’ı destekleyeceğini söylemişti.AKP ile seçime ittifakla girecek olan MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli de dün yaptığı açıklamada, Gül’ün adaylığına ihtimal vermediğini vurgulamıştı.

Başbakan Binali Yıldırım da hafta içi yaptığı değerlendirmede, “Muhalefetin çatı aday arayışları akamete uğradı. Zorlamayla siyaset olmaz” ifadesini kullanmıştı. AKP ile MHP 24 Haziran’da yapılacak genel seçimlere ittifakla gitmek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığını desteklemek üzerinde uzlaşmışlardı. Ana muhalefet CHP henüz cumhurbaşkanı adayı konusunda karar almazken, HDP’nin cezaevindeki eski genel başkanı Selahattin Demirtaş’ı aday göstereceği duyurulmuştu.

İlginizi ÇekebilirSP Genel Başkanı Karamollaoğlu: 'Akşama doğru belki birtakım açıklamalarımız olabilir'SP Genel Başkanı Karamollaoğlu: 'Akşama doğru belki birtakım açıklamalarımız olabilir'
Yayınlanma Tarihi:16:06,