Sahte 155’le 4 buçuk milyon vurgun yaptılar

İSTANBUL'da kendilerini polis, asker ve savcı olarak tanıttıktan sonra 'Terör örgütleri banka hesaplarınızı kullanıyor' diyerek 42 vatandaşı dolandıran çete çökertildi. Yaklaşık 5 ayda 4 buçuk milyon vurgun yapan 17 şüphelinin, bilgisiyar programları aracılığıyla numaralarını Polis imdat numarasına (155) benzeterek +155 yaptıktan sonra vatandaşları aradıkları ortaya çıktı.

Sahte 155’le 4 buçuk milyon vurgun yaptılar

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, telefonla vatandaşları arayarak dolandırıcılık yapan şüphelilere yönelik çalışma başlattı. Çalışma kapsamında 17 kişilik dolandırıcılık çetesi belirlendi.

TELEFON NUMARASINI BİLGİSAYARLA DEĞİŞTİRİP 155 YAPTILAR

Dolandırıcılık çetesi kullandıkları telefon numaralarını bilgisayar programları aracılığıyla değiştirerek Polis imdat numarasına (155) benzettikleri +155 yaptıkları belirlendi. Ardından vatandaşları arayan çete üyeleri kendilerini polis, asker ve savcı olarak tanıttıktan sonra ‘Terör örgütleri banka hesaplarınızı kullanıyor’ ya da “şuan banka hesaplarınızı boşaltıyorlar” gibi bahanelerle vatandaşları kandırarak dolandırdıkları ortaya çıktı.

4 İLDE 20 ADRESE BASKIN

Polis ekipleri, yaptıkları teknik ve fiziki takibin ardından çeteye yönelik operasyon düzenledi. İstanbul, İzmir, Şanlıurfa ve Antalya’da belirlenen 20 adrese yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonda 17 kişi gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda ise, bir miktar uyuşturucu, 60 bin liralık ziynet eşyası, 21 adet cep telefonu ele geçirildi.
Istanbul Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilen çete üyeleri sorguya alındı. Yapılan sorgulamalarda çetenin benzer yöntemlerle 42 vatandaşı dolandırdıkları ortaya çıktı. Yaklaşık 5 boyunca dolandırıcılık yapan çetenin 4 buçuk milyon liralık vurgun yaptığı ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar sonucu çetenin, bazı vatandaşları kandırarak evlerini sattırdığı öğrenildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...