Reklamsız Sözcü

Sahte engelli raporu veren çeteye polis darbesi

İstanbul Polisi, rüşvet ve sahtecilik suçlarıyla, bir çok kişiye sahte 'engelli' raporu veren bir çeteyi çökertti. Şüphelilerin yakalanması için 5 ilde düzenlenen eş zamanlı baskınlarda haklarında yakalama kararı olan 44 şüpheliden 31'i yakalandı.

Habip ATAM
android-time 09:35
Sahte engelli raporu veren çeteye polis darbesi
İstanbul Polisi, rüşvet ve sahtecilik suçlarıyla, bir çok kişiye sahte 'engelli' raporu veren bir çeteyi çökertti. Şüphelilerin yakalanması için 5 ilde düzenlenen eş zamanlı baskınlarda haklarında yakalama kararı olan 44 şüpheliden 31'i yakalandı.

Operasyon İstanbul Emniyeti’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. Mali Polis ekipleri, sahte belge ve rüşvet vererek, çürük ve engelli raporu alan bir şebeke belirledi. Bunun üzerine harekete geçen ekipler, çetenin tahmin edilenden daha geniş bir alanda faaliyet gösterdiği anlaşıldı. Şüphelilerin engel oranı düşük olan kişilere, malülen emeklilik hakkı kazandıracak sahte rapor aldıkları, bunun yanı sıra sağlıklı kişileri engelli gösterdikleri de anlaşıldı. Engelli gösterilen kişilerin, sahte raporlarla engelli haklarından yararlandıkları öğrenildi. Şüphelilerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemeden otomobil aldıkları, indirimli taşıma kartı edindikleri ve bir çok haktan yararlandıkları belirtildi.

54 ADRESE BASKIN

Usulsüz raporlarla bir çok kişiyi engelli haklarından yararlandıran ve devleti zarara uğratan çetenin çökertilmesi için düğmeye basan Mali Polis, 44 şüpheliyi belirledi. Çalışmaların ardından operasyon kararı alındı. İstanbul’da 16 ilçede 48 adres ile Tokat, Edirne, Kırklareli, Düzce’de 6 adrese eş zamanlı baskın düzenlendi. Haklarında arama kararı olan şüphelilerden 31’i yakalandı.

31 GÖZALTI

Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen şüpheliler hakkında “Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak ve Üye Olmak” “Rüşvet” “Sahtecilik” suçlamasıyla işlem yapılacağı öğrenildi. Haklarında gözaltı kararı olan 13 şüphelinin yakalanması için ise çalışmaların sürdüğü belirtildi.

ERDOĞAN’IN KONUŞMASI SONRASI OPERASYON

Mali Şube Müdürlüğü’nce sahte engelli belgesi düzenleyen şebekeye yönelik operasyonun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde yaptığı açıklama sonrasında gerçekleştirildi öğrenildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde yaptığı konuşmada, “Engelli bireylerimizin haklarını kullanabilmeleri için çok önemli olan sağlık raporlarının alınmasında hala bazı sıkıntılar olduğunu duyuyorum. Bu meselenin de bir an önce…” dediği esnada, bir vatandaş ayağa kalkarak, “Sizin yaptığınız kanunlardan sonra engellileri kıskanıyor, siz çalışmıyorsunuz diye sahte raporlar alıp bizim imkanlarımızdan yararlanıyorlar. ” demişti. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii bu tür sahtekarları da tabii yakalayıp ortaya çıkarıp ifşa etmek lazım. Bu meselenin de bir an önce bir standarda ve sisteme bağlanmasında fayda görüyorum.” demişti

sozcu-banner-1

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 16:1603.04.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more