Adli bilişim uzmanından hırsızlardan korunma rehberi

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hırsızlar insanların korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Kimi zaman yürürken çantamız-cüzdanımız, sokakta park halindeki otomobilimiz hırsızlara 'yem' oluyor. En kötü senaryo ise evlerimize giren hırsızlar... Peki binalara, araçlara alarm, güvenlik kamerası taktırmak yeterli mi? Hırsızlardan korunmak daha doğrusu 'çalınma' ihtimalini en aza düşürmek için neler yapabiliriz? İşte eski bir polisin kaleminden yaşanmış olayların ışığında hırsızlık rehberi...

Adli bilişim uzmanından hırsızlardan korunma rehberi

Adli Bilişim Uzmanı ve emekli emniyet mensubu İsa Altun, ‘hırsızlardan korunma rehberi’ hazırladı.  Altun, önümüzdeki günlerde kitap olarak çıkaracağı ‘rehber’den notları Sözcü okurları için anlattı.

Özellikle büyük kentlerdeki hırsızların hangi yöntemleri kullandığını, eski bir hırsızın tecrübelerinden yola çıkarak gün yüzüne çıkaran Altun, normal bir insanın hayal bile edemeyeceği hırsızlık yöntemlerini sıraladı.

LÜKS ARAÇLAR, ŞIK ELBİSELER…

Örneğin kitaptaki en dikkat çekici yöntem, hırsızların parmak izi bırakmamak için parmak uçlarına ‘uhu' sürmeleri. Bir diğer dikkat ettikleri unsur ise imajları. ‘Büyük işlerin’ peşinde koşan hırsızlar, lüks semtlerde aylık 10,20 bin lira gibi kiraları ödeyerek ‘oralı’ oluyor ve marka giyinip pahalı arabalar ile bölgede güven kazanıyorlar.

FOTO:Shutterstock

FOTO:Shutterstock

HIRSIZLAR NASIL ÇALIŞIYOR ?

Çalışma saatlerine göre hırsızlık yöntemlerinin değiştiğini anlatan Altun, ‘gündüz hırsızları’nın, ‘tırnakçı’ diye tabir edilen yankesicilerle, kapkaçcılardan oluştuğunu bu grubun sabah işe gidiş ve akşam iş çıkışı toplu taşıma araçlarında vatandaşları gözlerine kestirdiklerini anlattı. Uzman Altun, gece çalışan hırsızların ise tahmin edileceği gibi araba, ev ve dükkanları hedef alarak gece saat 1'den sabah saat 6'ya kadar ‘çalıştıklarını’ vurguladı.

YAĞMURLU HAVALAR EN ÇOK TERCİH EDİLİYOR

Hırsızların bir başka yöntemi ise gök gürültülü yağmurlu havaları tercih etmeleri.  Çünkü gök gürültüsü ve yağmurun sesi ile otomatik devreye girebilen alarm sistemleri şirketleri ikilemde bırakıyor. Bu durumdan da yine hırsızlar yararlanmış oluyor.

AVM HIRSIZLARI…

Altun’un hazırladığı kitaba göre; alışveriş merkezlerinde ise en çok kazak , et ürünleri, bebek maması ve bebek bezi çalınıyor.

SALI VE CUMA GÜNLERİNE DİKKAT!

Kitaba göre; en fazla hırsızlığın yaşandığı aylar; ocak , mart , nisan ve mayıs ayları. Evlerde gerçekleşen hırsızlık olaylarında ise sabıkası en kabarık günler; salı , perşembe ve cuma.

3 DAKİKADA BİR EV SOYULUYOR!

Hırsızlık bilançosuna göre ise ülkemizde ortalama 3 dakikada bir ev, iş yeri veya otomobil soyuluyor.

Adli Bilişim Uzmanı emekli polis İsa Altun 'Amacım vatandaşları bilinçlendirmek' dedi.

Adli Bilişim Uzmanı emekli polis İsa Altun ‘Amacım vatandaşları bilinçlendirmek’ dedi.

HIRSIZLIK SONRASI İLK İŞ BAŞKA BİR EVE TAŞINMAK

Verile göre; evlerine hırsız giren vatandaşların büyük bir çoğunluğu ise ilk iş olarak evlerini başka bir semte taşıyor. Cezaevinden çıktıktan sonra iş bulamadıkları için hırsızlığa devam edildiğini söyleyen İsa Altun “Birçok işte olduğu gibi hırsızlıkta da çocuklar kullanılıyor” diyerek uyardı. Siber suçlar ve madde bağımlılığı üzerine daha öncede kitapları olan Adli Bilişim Uzmanı emekli polis İsa Altun önümüzdeki günlerde çıkartacağı  ‘Tehlike Bir Tık Ötede' isimli kitabı ile vatandaşları bilinçlendirme ve toplum yararını amaçladığını vurguladı.

Hırsızların akıl almaz cesareti! Gündüz vakti Pendik'te ev soygunu İlginizi Çekebilir Hırsızların akıl almaz cesareti! Gündüz vakti Pendik'te ev soygunu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...