Sözcü Plus Giriş

Salih Müslim ‘operasyonu’ danışıklı dövüş olabilir mi?

AB üyesi olan Çekya’da, PKK terör örgütünün Suriye kolu PYD’nin eski eşbaşkanı Salih Müslim’in önce yakalanıp, sonra Türkiye’nin en üst düzeyde dile getirilen iade taleplerine rağmen salıverilmesi, akla “danışıklı dövüş” ihtimalini getiriyor.

Zeynep GÜRCANLI
11:46 -

Şöyle ki;

1- Çekya, PYD'yi tanıyıp, resmen ofis açmasına izin veren ilk AB ülkesi. PYD ofisi Prag'da 2016 yılında, Salih Müslim'in “eş başkanlık” döneminde açıldı. Dolayısıyla, bu ofis halen faal haldeyken, Salih Müslim'in Avrupa'da, özellikle Çek Cumhuriyeti'nde “gözaltına alınması” manidar.

2- Salih Müslim'in tam olarak neye istinaden gözaltına alındığı bir türlü açıklık kazanmadı. Önce “Türkiye'nin interpol aracılığıyla yayınladığı kırmızı bülten”dendi, ancak daha sonra Interpol'ün Ankara'nın isteğine rağmen Müslim hakkında hala kırmızı bülten yayınlamadığı ortaya çıktı. Ardından Türkiye'nin talebi üzerine gözaltına alındığı ortaya çıktı. Ancak eğer Ankara'nın talebi üzerine gözaltına alındıysa, yine Ankara'nın iade talep işlemleri için istediği 40 günlük gözaltı süresinin neden uygulanmadığı açıklık kazanmadı. Nitekim, Salih Müslim gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı ilk mahkeme tarafından,- iki gün içinde- serbest bırakıldı.

MÜSLİM GÖZALTISININ SONUÇLARI

3- Salih Müslim'in gözaltına alınması, tam da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ÖSO ile birlikte Afrin'e yönelik yürüttüğü operasyonun en kritik günlerinde geldi. Çek polisinin Müslim'i gözaltına alması, tüm uluslararası haber ajansları tarafından haberleştirildi. Dünyaya, tutuklama haberi ile birlikte Türkiye'nin Afrin'e yönelik operasyonunun ayrıntıları da- elbette çarpıtılarak ve Türkiye işgalci gibi gösterilerek- servis edildi. Bu haberlerin en önemli sonucu, gerçekte Türkiye'nin kendi topraklarını ve vatandaşlarını korumak için yaptığı bir terörle mücadele operasyonu olan Zeytin Dalı'nın, dünyaya “işgal hareketi” gibi gösterilmesi oldu.

4- Salih Müslim'i salıveren Çek mahkemesi, Türk yargısının YPY ve YPG için almış olduğu, bunların terör örgütü olduğunu tescil eden tüm kararlarını görmezden gelmiş, hiçe saymış oldu. Çek Mahkemesi'nin kararı ile, AB üyesi bir ülke PYD-YPG'yi “terör örgütü olarak görmediğini” tescilledi.

5- Çek Cumhuriyeti'nin Avrupa'ya sıkça seyahat eden başka bir PYD-YPG yöneticisini ya da temsilcisini değil de, eş başkanlık dönemi geride kalmasına rağmen bizzat Salih Müslim'i gözaltına alması da ilginçti; Salih Müslim, PYD-YPG kadrolarından Türkiye'de AKP hükümeti ile bir dönem en yoğun teması yürüten kişiydi. Sadece birkaç yıl önce, bizzat AKP hükümetinin yönettiği Türkiye'nin, bir değil, birkaç kez resmi davetlisi olmuş, Ankara ve İstanbul'da üst düzeyde ağırlanmıştı. Salih Müslim'in gözaltına alınıp salıverilmesi ile, bu ağırlamalar da hem dünya, hem Türkiye kamuoyuna hatırlatıldı. Dolaylı olarak, Türkiye'nin Afrin operasyonunun amaçlarının sorgulanmasının önü açıldı.

Son güncelleme: android-time 11:57 28.02.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more