Kaçakçıların oyunu bozuldu

İstanbul Polisi ihraç etmek üzere sigara ithal eden ve iç piyasaya sürmeye çalışan bir kaçakçılık şebekesine operasyon düzenledi. Baskında, 2 konteyner ve bir işyerinin gizli bölmesinde, 5 milyon lira değerinde 481 bin 415 paket sigara ele geçirildi.

Kaçakçıların oyunu bozuldu

Operasyon, Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirildi. Kaçakçılık ekipleri, sigara ihracatı yapmak üzere yurt dışından ürün getiren bir firmanın usülsüzlük yapacağı bilgisini aldı. Konuyla ilgili çalışma başlatıldı. İddiaya göre firma sigaraları ihraç edilmiş gibi gösterecek ancak iç piyasaya sürecekti. Şebeke bunu yaparak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemeden büyük bir vurgun yapacaktı. Yaklaşık olarak 10 liralık bir sigaradan 8 lira vergi alan devlet büyük zarara uğratılacaktı.

POLİS HAREKETE GEÇTİ

Kaçakçılık Polisi alınan bilgiler üzerine harekete geçti. Ambarlı Gümrüğü’ne getirilen, içlerinde toplam 400 bin paket sigara bulunan 2 konteynere el konuldu. Daha sonra ise şebekenin yurtdışından getirdiği sigaraları depolayarak iç piyasaya sürdüğü Fatih’teki işmerkezine operasyon düzenlendi.

GİZLİ BÖLMEDE SİGARA

İşyerinin gizli bölmelerinde 81 bin 415 paket sigara ele geçirildi. Ayrıca 40 bin adet içi tütün doldurulmuş makron sigara, 5 bin 580 adet puro, 570 paket sigara tütünü bulunduğu. Operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı. Piyasa değeri yaklaşık 5 milyon lira olan sigarayı ele geçiren ekipler 4 milyon liranın üzerinde bir vergi kaybının önüne geçti. Şebeke ile ilgili soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.

BİR YILDA 32 MİLYAR VERGİ

Ülkemizde KDV ve ÖTV uygulanan sigaradan 2016 yılında 32 milyar 235 lira vergi elde edildi. Tütün mamüllerinde elde edilen vergi, toplam vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 7’sini oluştururdu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...