Sözcü Plus Giriş

CHP ile İYİ Parti arasında ittifak görüşmeleri

Genel seçimlerde ‘’Millet İttifakı’’ adı ile işbirliği yapan CHP ve İYİ Partinin liderleri, yerel seçim öncesi yeniden buluşarak Mart 2019’daki seçimler için de işbirliği arayışlarına başladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i Genel Merkez binasında ziyaret etti. Önce heyetler arası yapılan görüşme daha sonra baş başa devam etti. Görüşmeler sonrası, "İki lider ülkedeki genel gelişmeler üzerine görüş alışverişinde bulundu" şeklinde açıklama yapıldı.

Başak KAYA
20:09 -

Görüşmenin ilk bölümünde Kılıçdaroğlu’na CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı, Seyit Torun ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan eşlik etti. İYİ Parti heyeti de Genel Sekreter Cihan Paçacı, Genel Başkan yardımcıları Koray Aydın ve Musavvat Dervişoğlu'ndan oluştu. Heyetler arası görüşme 40 dakika sürdü.

 

FOTO: YAVUZ ALATAN

FOTO: Sözcü- Yavuz Alatan

ANKARA ADAYI

Görüşmede özellikle bazı büyükşehirler ve önemli ilçelerde yapılabilecek işbirliği ve seçim ittifakı üzerinde durulduğu öğrenildi. Ankara adaylığı için adı geçen Mansur Yavaş'ın ismi üzerinde bir uzlaşı olup olmadığı Yavaş'ın CHP ya da İYİ Parti adayı olarak gösterilmesi durumunda diğer partinin Ankara'da aday çıkarmaması gibi formüller masaya yatırıldı.

 

iyi-parti-aa

Foto: Sözcü – Yavuz Alatan

Meral Akşener'in sıcak baktığı Yavaş, Ankara'dan İYİ Parti adayı olarak seçime girerse, İYİ Partinin de bazı illerde aday çıkarmayıp, bu illerde CHP'nin adayını desteklemesi formülün gündeme geliyor. Yavaş önceki gün yaptığı açıklamada Belediye başkanının rozeti olmaması ve herkese hizmet götürmek üzere yola çıkılması gerektiğini savunmuştu.

akk-21_8979420

Foto: Sözcü – Yavuz Alatan

LİDERLER BAŞ BAŞA GÖRÜŞÜTÜ

Heyetler arası görüşmenin sona ermesinin ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Akşener baş başa da görüştü. Bu görüşme de iki liderin ilkeler bazında seçim işbirliği konusunu ele aldıkları belirtildi.

akk-41_8979429

Foto: Sözcü – Yavuz Alatan

 

İLGİLİ HABERAnkara'da gözler bu görüşmeye çevrildiAnkara'da gözler bu görüşmeye çevrildi

 

FOTO: Sözcü - Yavuz Alatan

FOTO: Sözcü – Yavuz Alatan

ORTAK AÇIKLAMA

Kılıçdaroğlu ile Akşener’in başbaşa görüşmesi 1,5 saat sürdü.  Görüşme sonrası yapılan ortak açıklamada ‘'İki lider, ülkedeki genel gelişmeler üzerine görüş alışverişinde bulunmuştur'' dedildi. Görüşmenin ardından açıklama yapan İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, “Milletimiz şu an itibarıyla geleceğinden umutlu değildir ancak Türkiye'nin iki büyük partisi bir araya gelerek temel meseleler konusunda ortak mutabakatlar temin etmiştir. Bu genel mutabakatlar çerçevesinde milletimiz umutsuzluğa kapılmasın. Bu toplantı hem CHP olarak hem de İYİ Parti olarak geleceğe daha umutla bakmamızı sağlamıştır” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu görüşmeler sonrasında İYİ Parti Genel Merkezi'nden ayrıldı. AA

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu görüşmeler sonrasında İYİ Parti Genel Merkezi’nden ayrıldı. AA

Son güncelleme: 09:55 15.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more