Sözcü Plus Giriş

Bedelli askerlik yaşında flaş değişiklik! TBMM’de kabul edildi

Bedelli askerlik düzenlemesinin de bulunduğu torba yasa, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Meclis'ten geçen bedelli askerlik yasası, 01.01.1994 tarihi ve öncesinde doğanların, 15 bin TL karşılığında 21 gün temel askerlik eğitimi almasını içeriyor.

Veli TOPRAK
Güncellenme: 10:59, 03/09/2018

Türkiye’nin günlerdir gündemini meşgul eden bedelli askerlik düzenlemesi TBMM'de kabul edildi. 25 yaşın üzerindeki yaklaşık 1 milyon 334 bin kişi bedelliden yararlanacak. Genel Kurul'da 31 Aralık 1993 olan tarih, 1 Ocak 1994 şeklinde değiştirildi. Böylece yaklaşık 10 bin kişinin daha bedelliden yararlanmasının yolu açıldı. Muhalefet partileri 21 günlük temel eğitimin kaldırılması, yurtdışı eğitimin verilmemesi yönünde önerge verdi ancak bu öneriler AKP-MHP tarafından kabul edilmedi.

İlginizi ÇekebilirTorba Yasa Meclis'ten geçtiTorba Yasa Meclis'ten geçti

1 GÜN DEĞİŞTİ, 10 BİN KİŞİ YARARLANACAK

Yurtdışında bulunanlar 2 bin avro, Türkiye'de yaşayanlar ise 15 bin lira karşılığında 21 gün temel eğitim yaparak askerlik görevini yerine getirecek. Kanun teklifinde ‘31 Aralık 1993 dahil bu tarihten önce doğanlar' şeklinde yer alan tarih verilen önerge ile değiştirildi. Gerekçe olarak 31 Aralık'ta doğanların 1 Ocak'ta nüfusa kayıt yaptırmaları gösterildi. Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri bir günlük tarih değişikliğinden dolayı 10 bin kişinin bedelli uygulamasından yararlanacağı bilgisini verdi.

Bedeli askerlik maddeleri TBMM'de kabul edildi. Foto: Sözcü - Zekeriya Albayrak

Bedeli askerlik maddeleri TBMM’de kabul edildi. Foto: Sözcü – Zekeriya Albayrak

‘21 GÜN KALDIRILSIN' KABUL EDİLMEDİ

CHP milletvekilleri, 21 günlük temel eğitimin kaldırılması, yurtdışında yaşayanlara uzaktan eğitim verilmesi düzenlemesinin kaldırılmasını önerdi. Bu öneri AKP-MHP'lilerin oylarıyla reddedildi. İYİ Parti de yurt dışında öğrenci olan 15 bin 600 vatandaş olduğunu belirterek, bunların yurt dışında yaşayan işçi-işveren gibi ‘2 bin avro’ hakkından yararlanması önerisinde bulundu ancak kabul edilmedi.

ŞEHİT AİLELERİNE VERİLSİN

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, bedelliden elde edilecek gelirin yüzde 5'inin şehit ailelerine verilmesini istedi. Şener, “Aldığımız parayı nereye harcamalıyız? CHP'nin önerisi; açıkça bedelli askerlikten elde edilen paranın şehit ailelerine harcanmasıyla ilgilidir yani elde ettiğiniz parayı da hakkaniyete uygun olarak harcamak bir görev olmalıdır” dedi. Bu konuda verilen önerge de reddedildi.

EN ÇOK DOKTOR YARARLANACAK

Bedelli askerlikten kamuda çalışanlar içinde en çok doktorların yararlanacağı açıklandı. 21 gün süreyle izinli sayılacak kamu personeli hakkında Komisyon Başkanı Bilgiç, şu bilgiyi verdi: “Kamudaki tıp doktorlarından 17.001 kişi, hâkim ve savcılardan 810 kişi, akademisyenlerden 203 kişi, mülki ve idari amirlerden 99 kişi bu bedelli askerlikten yararlanacak.”

YAŞI TSK BELİRLEDİ

Milletvekilleri bedelli yaşının neden değiştirilmediği, 25 yaşta ısrar edildiğini sorunca Bilgiç “Yaş tamamen MSB ile görüşülerek hazırlandı” dedi.

Yayınlanma Tarihi:20:57,