Cumhurbaşkanı Erdoğan: 24 Haziran’da erken seçim kararı aldık

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ittifak ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli'nin "26 Ağustos'ta erken seçim yapılsın" teklifine ilişkin kararını açıkladı. Bahçeli'nin takvimini bir ay önceye çeken Erdoğan, erken seçimin 24 Haziran 2018'de yapılmasına karar verdiklerini duyurdu. Erdoğan tam 6 dakika 3 saniye süren tarihi açıklamasını "Konuyla ilgili yasal süreci hemen başlatıyoruz. YSK da seçim hazırlıklarına şüphesiz ki derhal başlayacaktır." diye bitirdi. Dün Meclis'e sunulan 'Başbakanlık Tezkeresi'nin kabul edilmesiyle birlikte seçime de OHAL'de gidilecek. İşte Türkiye'de şok etkisi yaratan acil seçim kararı ve detayları...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 24 Haziran’da erken seçim kararı aldık

Dün MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından gündeme getirilen ‘erken seçim’ ihtimali dün yanıtını buldu. Bahçeli’nin önerisini üzerine onu Saray’da ağırlayan AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçeli’yi dün saat 13:30’da ağırladıktan sonra da partisinin yöneticileriyle görüştü. Erdoğan beklenen açıklamayı saat 15:40 sıralarında yaptı.

 

Erken seçim İlginizi Çekebilir Erken seçim

Erdoğan’ın seçimlerin 24 Haziran’da yani 65 gün sonra yapılacağını bu sözlerle açıkladı:

“Değerli basın mensupları bugün MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli ile oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Sayın Bahçeli ile daha önce de değişik defalar bir araya gelerek iç ve dış gelişmeler üzerinde görüşmüştük. Bugünkü görüşmemizde de oldukça geniş bir yelpazede görüştük. Sayın Bahçeli'nin seçimlerin erkene alınması teklifini de değerlendirme fırsatı bulduk.

15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğratılması siyasette de yeni bir dönemin milatıdır. 7 Ağustos 2016 tarihinde Yenikapı'da yaptığımız o büyük miting ise milletimizin biz siyasetçilere verdiği mesajı açık bir şekilde ortaya koymuştur. Cumhurbaşkanı olarak şahsımın ve partimin dile getirdiği yönetim sistemi değişikliğini sayın Bahçeli'nin ön açmasıyla yerine getirme fırsatı bulduk.

Seçim günü üniversite sınavı var İlginizi Çekebilir Seçim günü üniversite sınavı var

Türkiye hala 16 Nisan'dan sonra artık eski diye niteleyebileceğimiz sistemle yönetilmektedir. Eski sistemin hastalıkları attığımız her adımda karşımıza çıkabiliyor. Gerek Suriye'de yürüttüğümüz sınır ötesi operasyonlar, gerek bölgemizdeki tarihi önemdeki gelişmeler Türkiye'nin bir an önce belirsizlikleri aşmasını zorunlu hale getirmiştir. Yeni yönetim sistemine geçiş giderek aciliyet kesfetmeye başlamıştır.

Sayın Bahçeli'nin önerisini yetkili kurullarımızda enine boyuna müzakere ettik. Bu erken seçim teklifine olumlu yaklaşma yolunda karar aldık. Türkiye'nin gündemindeki iç ve dış gündemin yoğunluğu, erken seçim kararının açıklanmasıyla ortaya çıkacak belirsizliğin bir an önce ortadan kaldırılmasını zorunlu kılıyor. Seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmasına karar verdik. AK Parti ve MHP meclis grupları olarak konuyla ilgili yasal süreçleri hemen başlatıyoruz. YSK da seçim hazırlıklarına şüphesiz ki derhal başlayacaktır.“

Önce bayram sonra erken seçim İlginizi Çekebilir Önce bayram sonra erken seçim

SEÇİME OHAL’DE GİRİLECEK

Olağanüstü Hal’in (OHAL) 3 ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi TBMM’de kabul edildi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 20 Temmuz 2016'da ilan edilen OHAL, en son 18 Ocak'ta uzatılmıştı. Böylelikle, 24 Haziran’daki seçimlere OHAL’de girilecek.

OHAL yedinci kez uzatıldı İlginizi Çekebilir OHAL yedinci kez uzatıldı

YSK BAŞKANI’NDAN ‘İYİ PARTİ’ AÇIKLAMASI

YSK Başkanı Sadi Güven, seçim hazırlıklarıyla ilgili son dakika açıklamalarda bulundu.

Seçime hangi partilerin katılabileceğiyle ilgili ayrıntıların yasada yer aldığını ifade eden Güven, “Seçim için hazırlıklar tamam. İYİ Parti seçimlere girebilir mi, giremez mi bunu ben de bilmiyorum. İYİ Parti’nin durumu incelenir” dedi.