Dışişleri’nden Yunanistan’la Kardak gerilimine ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Protesto girişiminde bulunulduğu iddiası çarpıtmadır. Tehlikeli hareketlere son verilsin. Yunan tarafı kamuoyunu yanıltmaktadır. Hasmane tasarrufa müsammaha göstermeyeceğiz" ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri’nden Yunanistan’la Kardak gerilimine ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Kardak Kayalıkları bölgesinde yaşanan tehlikeli hadiseye ilişkin Yunan tarafının gerçekleri her zaman olduğu gibi çarpıtmakta olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'un Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama hakkındaki bir soruya ilişkin “Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün (13 Şubat) yapılan bir açıklamada Kardak Kayalıkları bölgesinde yaşanan tehlikeli bir hadiseye ilişkin Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri'nin Bakanlığımız Müsteşarı nezdinde ‘kuvvetli bir protesto girişiminde' bulunduğu iddia edilmektedir. Maalesef, Yunan tarafı bu açıklamasıyla, hem alışık olduğumuz üzere kendi kamuoyunu yanıltmakta, hem de gerçekleri her zaman olduğu gibi çarpıtmaktadır.” dedi.

Atina ile Kardak gerilimi! Türk Büyükelçi bakanlığa çağrıldı İlginizi Çekebilir Atina ile Kardak gerilimi! Türk Büyükelçi bakanlığa çağrıldı

Sözcü Aksoy, şunları kaydetti: “Esasen Bakanlığımız Müsteşarı, ülkemize ait olan Kardak Kayalıkları civarında dün gece Yunan Sahil Güvenlik botlarının tehlikeli manevralarıyla neden oldukları olaylarla ilgili olarak Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreterini aramış ve Yunan Silahlı Kuvvetlerinin hasmane tasarruflarının havada ve denizde devam ettiğini, bunlara müsamaha göstermeyeceğimizi, Ege'de gerginliğin tırmanmasının her iki ülkenin de çıkarına olmadığını, Yunan tarafının bu tehlikeli hareketlerine son vermesi gerektiğini açık şekilde iletmiştir.”


Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...