Sözcü Plus Giriş

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Buenos Aires’te düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Atatürk Havalimanı’ndan Arjantin’e hareketinden önce açıklamalarda bulundu.

G-20 toplantılarında oldukça geniş bir gündemle küresel ekonominin karşı karşıya kaldığı sınamaları ele alacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arjantin’de ABD Başkanı Trump’la Münbiç konusunu görüşeceklerini söyledi.

Başkan Erdoğan, “G-20 Zirvesi’nin hitamında Paraguay ve Venezuela’ya resmi ziyaretlerde bulunacağım” dedi.

İLGİLİ HABERErdoğan-Trump görüşmesinden 'endişe' sonucu çıktıErdoğan-Trump görüşmesinden 'endişe' sonucu çıktı

Rusya-Ukrayna gerginliği

Rusya-Ukrayna gerginliği ile ilgili olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün bizim Sayın Putin’le yaptığımız görüşmenin ana ekseninde, malum şu anda aralarında Ukrayna’yla devam eden süreç ve bu konuda neler yapılabilir, burada bir ara buluculuk rolü üstlenenebilir miyiz? Bu konuyu her iki tarafla görüştük” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Gerek Sayın Putin’le gerek Sayın Poroşenko’yla yaptığımız görüşmeler neticesinde, her ikisinin de bizden bazı talepleri oldu ve bu talepleri de bizler Sayın Putin’le Arjantin’de yapacağımız görüşmede kendilerine aktaracağız” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERTrump ve Erdoğan'dan kritik görüşmeTrump ve Erdoğan'dan kritik görüşme

S-400 AÇIKLAMASI

Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alımı ile ilgili olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah 2019’un sonuna doğru bu teslimatlar yapılacak ve o gün itibarıyla da bizim Hazine ve Maliye Bakanlarımızın, Merkez Bankalarımızın müşterek çalışmasıyla baştan beri yerli milli parayla alışveriş yapma tezimiz böylece hayata geçmiş olacaktır” dedi. AA

Son güncelleme: 11:30 18.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more