Reklamsız Sözcü

FETÖ’ye büyük darbe! Ankara’da 13 binbaşı, İstanbul’da 89 askere gözaltı…

FETÖ'ye yönelik yurt genelinde yürütülen soruşturmalar kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından aralarında muvazzafların da bulunduğu 89 asker, Ankara'da ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 3'ü muvazzaf 13 binbaşı hakkında gözaltı kararı verildi.

Can ÖZÇELİK
08:41 -
FETÖ’ye büyük darbe! Ankara’da 13 binbaşı, İstanbul’da 89 askere gözaltı…

MUVAZZAF ALBAYDA 35 BİN EURO VE 25 BİN DOLAR

11 Cumhuriyet savcısının katıldığı operasyonda şuana kadar 52 şüpheli hakkında gözaltı işlemi uygulandı.Operasyonda muvazzaf bir albayın evinden 35 bin euro ve 25 bin dolar nakit para yakalandı. Operasyon kapsamında ihraç edilen bir binbaşının evinden örgütün gizli haberleşme programı Bylock kullandığı tespit edilen ve hakkında yakalama kararı olan sivil bir şahısın bulunduğu ifade edildi. Operasyonda ayrıca hakkında gözaltı kararı çıkarılan TSK’dan ihraç edilmiş bir albay ise Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan gözaltına alındı.

TELEFONUNA UZAKTAN MÜDAHALE EDİLDİ

Havalimanında operasyon devam ederken meslekten ihraç edilen E.G isimli albayın telefonuna uzaktan erişimle müdahale edildiği de tespit edildi.

13 BİNBAŞI İÇİN GÖZALTI KARARI 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ/PDY’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) kripto üyelerini belirlemek için yürüttüğü ‘ankesörlü telefon’ soruşturması kapsamında, 3’ü aktif görevde 13 binbaşı hakkında gözaltı kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, “FETÖ’nün Mahrem İmamlar ile örgüt mensubu askerler arasında iletişim yöntemi olarak kullandığı, kontörlü telefonlar ile ankesörlü, büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştikleri ve FETÖ terör örgütü ile irtibatları tespit edilen 13 binbaşı hakkında gözaltı kararı verilmiştir. Gözaltı kararı verilen şüphelilerden 3’ü aktif görevde olup diğerleri hakkında soruşturma nedeniyle idari işlem uygulanmıştır” denildi. Gözaltı işlemlerinin Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yapıldığı  belirtildi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:08 17.09.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more