CHP’nin 36’ncı Olağan Kurultayı’nda adaylar belli oldu oylamaya geçildi

CHP’nin 36’ncı Olağan Kurultayı'ndan bir son dakika haberi geldi. 115 imza toplayan Muharrem İnce genel başkan adaylığı için 127 imzayı bulamadı. Ancak Kılıçdaroğlu 48 mükerrer imzanın İnce'ye yazılmasını istedi. Kılıçdaroğlu'nun teklifini de reddetmeyen Muharrem İnce kürsüye çıkarak "Mükerrer oy istemiyorum. Delegenin özgür iradesini istiyorum" dedi. Başkanlık Divanı'ndan yapılan açıklamada ise İnce ve Kılıçdaroğlu'nun aday oldukları belirtilerek oylama anonsu yapıldı. Büyük kurultayda oylama işlemi saat 20.40'ta başladı. CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce oylamanın başlamasının ardından salona gelerek oylarını kullandı.

CHP’nin 36’ncı Olağan Kurultayı’nda adaylar belli oldu oylamaya geçildi

CHP'nin 36'ncı Olağan Kurultayı’nda Muharrem İnce 165, Kemal Kılıçdaroğlu ise 1081 delegenin imzası ile aday olmuştu.

Muharrem İnce için mükerrer imza iddiası... Polemiğe neden oldu İlginizi Çekebilir Muharrem İnce için mükerrer imza iddiası... Polemiğe neden oldu

Ancak Kurultay Divanı 48 oyun mükerrer kullanıldığını belirledi. Bu 48 oyun geçersiz sayılması halinde, İnce’nin delege desteğinin 115'ye düşeceği ve adaylığının düşebileceği ihtimali ortaya çıkmıştı.

CHP kurultayında son dakika... Muharrem İnce: 700 civarında oyla genel başkan seçileceğim İlginizi Çekebilir CHP kurultayında son dakika... Muharrem İnce: 700 civarında oyla genel başkan seçileceğim
Divan'da mükerrer imzalar incelemeye alındı. Bu esnada ise Kılıçdaroğlu'nun devreye girdiği öğrenildi. Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? Kaç yaşında ve nereli? İşte CHP 36. kurultayı sürerken merak edilenler... İlginizi Çekebilir Kemal Kılıçdaroğlu kimdir? Kaç yaşında ve nereli? İşte CHP 36. kurultayı sürerken merak edilenler...


BÜYÜKERŞEN AÇIKLADI

Divan Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP Genel Başkanlığı adaylığı için 1130 delegenin Kemal Kılıçdaroğlu’na, 165 delegenin Muharrem İnce’ye imza verdiğini açıkladı. Yılmaz Büyükerşen “Muharrem İnce’nin 165 imzası var ve bunlardan 2 imza sahibi imzalarını çekmişlerdir. 163 imzaya inmişti. 48’i mükerrer çıkmıştır. Geriye kalan 115. Bu sayı ile İnce’nin 127 oyu bulamamasına neden olmuştur. Buna karşılık CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun şu dilekçesi vardır: ‘Genel başkanın aday tekliflerinin incelenmesi sonucu 48 delegenin her iki adaya imza verdiği bilgili paylaşılmıştır. İnce’nin 115 imzası görülmektedir. Mükerrer  imzadan kaynaklı bir adayın genel başkanlık yarışına girememesi bana uygun gelmemektedir. Bu nedenle mükerrer oyu saptanan 48 imzanın benim genel başkanlığıma yönelik divanda dikkate alınmamasını diğer aday İnce’nin listesinde sayılmasını talep ederim.’ Böylece her iki aday da genel başkanlık yarışına aday olarak katılmaktadırlar.”

“ÖZGÜR İRADEMLEMLE ADAY OLMAK İSTİYORUM”

Muharrem İnce’nin Kılıçdaroğlu’nun  teklifini reddetmedi. Daha sonra kürsüye çıkan Muharrem İnce “Mükerrer oy istemiyorum. Delegenin özgür iradesini istiyorum” dedi.

 


Muharrem İnce, “Buradan 49 arkadaşıma sesleniyorum. Ben lütufla aday olmam delegenin taktiriyle aday olurum. Bu AKP faşizminin CHP’ye de bulaşmasıdır” ifadelerini kullandı

Yılmaz Büyükerşen’in “Bu bir çekilme midir Sayın İnce beyan etsin” İnce’yi destekleyenler tepki gösterdi. Daha sonra Muharrem İnce ve destekçileri sahneye çıkarak Divan Kurulu ile konuştu. Gerginliğin artması üzerine İnce ve beraberindekiler salonda kurultayı takip ettiği odaya gitti.

BAŞKANLIK DİVANI AÇIKLAMA YAPTI

Muharrem İnce’nin konuşmasının ardından Başkanlık Divanı’nın yapılan açıklamada ise İnce ve Kılıçdaroğlu’nun aday oldukları belirtilerek oylama anonsu yapıldı.

İNCE’DEN İKİNCİ AÇIKLAMA: “MÜKERRER OY YOK, O 49 DELEGE GENEL BAŞKANIN MARABASI DEĞİL”

Kurultayı takip ettiği oda gitmesinin ardından gazetecilere ikinci bir açıklama yapan Muharrem İnce şunları söyledi: “CHP’nin tüzüğü çok net. Tüzüğünde aday olmak isteyen genel başkan adaylarının imzaların mükerrer olursa eğer imza veren kurultay delegeleri divana çağrılır seç tercihini yap denir. Eğer 49 mükerrer varsa asla yok bundan emin olun çok iyi biliyorum. Varsa da kendileri yaptırmıştır. Benim bir gücüm yok kendileri yaptırmıştır. Benim gücüm yok. Divan başkanı delegeyi divana çağırsa der ki İnce mi Kılıçdaroğlu mu? Böyle bir işlem yapılmadan genel başkan iki satır yazı yazmış İnce’ye yazın demiştir. O 49 delege genel başkanın marabası değil. Genel başkanının böyle bir hakkı yoktur. Benim böyle bir isteğim yoktur. Bu suni krizidir. Algı operasyonudur. Şu anda ben arayıp telefonuma mesaj atıp ‘sana imza vermediğim için utanıyorum’ diyenden tutun ‘gelip imza veririm’ diyenler topladığım imza kadar bunu söyleyenler var.”

KILIÇDAROĞLU VE İNCE OYLARINI KULLANDI

Oylama işleminin başlamasının ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu oyunu kullanmak için saat 22.20'de salona geldi. Kılıçdaroğlu ‘Halkın Umudu Kılıçdaroğlu' ve ‘Gençlik Seninle Durma İlerle' sloganlarıyla karşılandı. 1 numaralı sandıkta oyunu kullanan Kılıçdaroğlu, salondan ayrıldı.

CHP genel başkan adayı Muharrem İnce ise 4 numaralı sandıkta oyunu kullanmasının ardından delegelerle selamlaşarak salondan ayrıldı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...