Sözcü Plus Giriş

Rusya ve İran büyükelçileri Dışişleri’ne çağrıldı

İdlib'deki gelişmelerin ardından Rusya ve İran büyükelçileri Dışişleri'ne çağrıldı. Dışişleri Bakanlığı kaynakları, İdlib'deki gelişmelerden duyulan rahatsızlığın Rus ve İranlı muhataplara bildirildiğini açıkladı.

19:55 -
Rusya ve İran büyükelçileri Dışişleri’ne çağrıldı

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Suriye Ordu birliklerinin İdlib gerginliği azaltma bölgesinin (GAB) güneydoğusunda bir süredir yürüttüğü kara harekatı çerçevesinde son günlerde İdlib GAB sınırlarını ihlal ettiğin öne sürerek, bölge içinde kalan bazı yerleşim birimlerinin kontrolünü ele geçirdiği görüldüğünü belirtti.

Rejim birliklerinin “bu şekilde ilerlemesi basit bir ateşkes ihlali olmayıp, Astana’da üç garantörün varmış olduğu mutabakatın hilafına İdlib GAB sınırlarının ihlali olduğu” vurgulanarak şunlar denildi:

“Bu çerçevede, rejimin İdlib GAB sınırlarını ihlalinden duyduğumuz rahatsızlık geçtiğimiz günlerde askeri ve diplomatik kanallardan Astana'da rejimin garantörlüğünü üstlenen Rus ve İranlı muhataplarımıza bildirilmiştir.

Söz konusu ihlallerin sürmesi üzerine, son olarak, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi bugün Bakanlığımıza çağrılarak bu konudaki tepkimiz ve rahatsızlığımız güçlü ifadelerle dile getirilmiş ve 29-30 Ocak tarihlerinde Soçi'de düzenlenecek “Suriye Ulusal Diyalog Kongresi”ne giden süreçte gerçekleşen sözkonusu ihlal durumuna ivedilikle son verilmesi için rejime gerekli mesajların verilmesi talep edilmiştir. Aynı çerçevede, rejimin bir diğer garantörü olan İran'ın Ankara Büyükelçisi de Bakanlığımıza çağrılmaktadır.

Söz konusu ihlal durumu Sayın Müsteşarımızın bugün Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Riad Seif'i kabulünde muhalefet temsilcileriyle de ele alınmıştır.”  İHA

Son güncelleme: 14:36 16.01.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more