Sözcü Plus Giriş

İYİ Parti’de istifalar peş peşe geldi!

İYİ partiden şaşırtan istifa haberleri gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Meral Akşener'in istifa haberi siyaset gündemine damgasını vurmuştu. Bugün İYİ Parti kurucuları Yusuf Halaçoğlu, Nevzat Bor ve Özcan Yeniçeri İYİ Parti'den istifa etti. Halaçoğlu halen Genel İdare Kurulu (GİK) üyeliği görevinde de bulunuyordu. İstifalara ilişkin konuşan Parti Sözcüsü Aytun Çıray "Kararlarının kendileri için hayırlı olmasını dileriz" dedi.

Yavuz ALATAN
11:02 -

Ankara'da basın toplantısı düzenleyen 3 isim, gerekçelerinde,  “Yola çıkanlar yerine yolda karşılaşılanlar listelere konulmak suretiyle büyük bir vefasızlık gösterildi. CHP ile ittifak yapılması AKP'den gelecek oyları engelledi. Partimiz kaybetti'' dediler.

AKŞENER'E DE ELEŞTİRİ

Halaçoğlu yaptığı ortak açıklamada, ‘'Partililer seçim kaybetmiş, hatta partiden daha az oy almış bir genel başkanın yerine yeni bir yönetim getirilmesi gerekirken aksini yaptılar'' diyerek şu görüşleri savundu:‘'Sergilenen tavırlar, kurultayda bir şekilde değişimin olmayacağını göstermiştir. Ben veya bir kişi üzerine oturan bir siyasi harekete karşı verdiğimiz mücadelenin, aynısının tekrarlandığını görmek bizi son derece üzmüştür. Bu sebeple böyle bir siyasi anlayış içinde olumlu bir sonuca ulaşmanın mümkün olmayacağına karar vermiş bulunuyoruz ve gerek partideki tüm görevlerimizden, gerekse İYİ Parti'de istifa ediyoruz”

‘'MHP'YE DÖNMEM''

Halaçoğlu, “MHP'ye geri dönecek misiniz” sorusu üzerine ise, “Hiçbir partiye gitmemiz, dönmemiz söz konusu değil” diye yanıt verdi. İstifa kararı almadan önce Genel Başkan Akşener ile görüşmediklerini söyleyen Halaçoğlu, “Akşener ile milletvekilliği listesi hazırlanmasından sonra hiç konuşmadık. Liste dolayısıyla da kendisine kırgınlığım yok” dedi.

İYİ PARTİ’DEN İLK TEPKİ: SAYGIYLA KARŞILIYORUZ

İstifalara ilişkin İYİ Parti’den ilk tepki Parti Sözcüsü Aytun Çıray’dan geldi. Çıray yazılı olarak yaptığı açıklamasında “Hayatın her alanında olduğu gibi, siyasette de istifa tek taraflı bir tasarruftur. Siyaset, ‘insan kazanma’ sanatı olmakla birlikte, vicdanı da olan bir kurumdur. Sayın Bor, Sayın Halaçoğlu ve Sayın Yeniçeri’nin istifa kararlarını saygıyla karşılıyoruz. Ancak, gerekçelerindeki siyasi parti tarifinin, geçmiş tecrübelerinin aksine son çalıştayımızda da olduğu gibi, görüşlerini özgürce ifade ettikleri İYİ Parti’ye ve siyaset vicdanına uymadığı kanaatindeyiz. Kararlarının kendileri için hayırlı olmasını dileriz. ” ifadelerine yer verdi.

İLGİLİ HABERYusuf Halaçoğlu kimdir? Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu nereli ve kaç yaşında?Yusuf Halaçoğlu kimdir? Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu nereli ve kaç yaşında? İLGİLİ HABERÖzcan Yeniçeri kimdir? Özcan Yeniçeri kimdir? İLGİLİ HABERNevzat Bor kimdir? İyi Parti milletvekili Nevzat Bor kaç yaşında nereli?Nevzat Bor kimdir? İyi Parti milletvekili Nevzat Bor kaç yaşında nereli?
Son güncelleme: 09:33 08.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more