Sözcü Plus Giriş

Kar İstanbul’a bir gelecek bir daha gitmeyecek! Meteoroloji’den hava durumu uyarısı…

Meteoroloji'nin yayınladığı hava durumu verilerine göre kar Trakya'da etkisini kaybetmeye başlasa bile don tehlikesi bulunuyor. Trakya'da son birkaç gündür etkili olan soğuk ve karlı hava dalgası son dakika verilerine göre doğu bölgelerimize kayarken küresel tahmin sistemlerine göre gelecek hafta ciddi bir soğuk hava dalgası geliyor. Gelecek hafta ortasından itibaren etkili olacak soğuk hava dalgası yurdu saracak ve günlerce gitmeyecek...

Berk CÖMERT
07:58 -
Kar İstanbul’a bir gelecek bir daha gitmeyecek! Meteoroloji’den hava durumu uyarısı…

Soğuk hava dalgası yurda kuzeybatı kesimlerden giriş yaptı ve özellikle Edirne, Çanakkale, Kırklareli ve Tekirdağ’da etkili oldu. İstanbul’un batı ilçeleri de kar yağışından çok olmasa da etkilendi ve şimdi soğuk ve karlı hava dalgası doğu bölgelere doğru kayıyor. Bugün yurdun kuzey kesimleri yağmurlu olacak, Doğu Anadolu Bölgesi’nin yüksek kesimlerinde ise kar görülecek. Hafta sonu hava kısa süreliğine ısınıyor fakat ardından kara kış geliyor…

KARAKIŞ 25 ARALIK’TAN İTİBAREN YURDU SARACAK!

Küresel tahmin sistemlerine göre 25 Aralık’tan itibaren yurdu etkisi altına alacak olan soğuk ve yağışlı hava dalgası uzun süre etkisini gösterecek. Ocak ayının ilk hafta sonuna kadar sürecek olan soğuk ve yağışlı hava dalgasında İstanbul dahil birçok noktada kar yağışı görülecek. Tahminlere göre kar günlerce aralıklarla sürecek.

TRAKYA’YA DON UYARISI!

Meteoroloji’nin uyarısı şu şekilde; Trakya’da dün meydana gelen kar yağışlarının ardından, hava sıcaklıklarının üç gün boyunca gece ve sabah saatlerinde 0 (sıfır) derecenin altına düşmesi beklendiğinden meydana gelmesi muhtemel buzlanma ve don olayına karşı dikkatli olunmalıdır.

hava-durumu-son-dakika-kar

İL İL HAVA DURUMU TAHMİNLERİ

MARMARA ISINIYOR, KAR DOĞUYA KAYIYOR!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu (Ankara ve Eskişehir hariç), Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Sakarya ve Kocaeli çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanak, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Bolu çevrelerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Yarın sabah saatlerinde Rize ve Artvin’in kıyı kesimlerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer sis ve pus bekleniyor. Hava sıcaklıklarının; Ülkemizin kuzeybatı kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, iç ve kuzey kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Çok bulutlu zamanla parçalı bulutlu, sabah ve gece saatlerinde puslu 9
İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu 6
İzmir: Parçalı zamanla az bulutlu 10
Adana: Çok bulutlu, öğle saatlerine kadar sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 16
Antalya: Parçalı, zamanla az bulutlu 17
Samsun: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu 13
Trabzon: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu 12
Erzurum: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 1
Diyarbakır: Çok bulutlu ve bugün aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 9

İLGİLİ HABER20 Aralık'ta kar tatili olan iller hangileri?20 Aralık'ta kar tatili olan iller hangileri?
Son güncelleme: 09:29 28.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more