Sözcü Plus Giriş

Kuvvetli yağmura soğuklar eklenecek!

Yurtta etkili olan sağanak yağış etkisini sürdürmeye devam ediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Edirne ve Kırklareli çevrelerine uyarı geldi. Gece saatlerinde özellikle Marmara Bölgesi'ni etkileyen yağışlar İstanbul'da da vatandaşa zorlu anlar yaşattı. Son dakika tahminlerine göre, yağışlar etkisini sürdürmeye devam ederken sıcaklıklar yarından itibaren hızla düşecek...

07:36 -

Meteoroloji’nin son dakika uyarıları sürüyor. Özellikle Marmara ve Ege’nin etkileneceği sağanakların devamında sıcaklıklar aniden düşecek. Cumartesi gecesi Trakya’da eksi değerler görülecek, Edirne ve Kırklareli dolaylarında kar yağışı bekleniyor. Son dakika tahminlerine göre Balıkesir ve Çanakkale’ye de uyarı geldi. Uyarıda, sağanakların Çarşamba gece saatlerine kadar kuvvetli olması (30 – 60 kg/ m2) beklendiğinden yaşanabilecek sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır, denildi.

FIRTINAYA DİKKAT!

Ülkemizin kuzeybatı kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden esmekte olan rüzgarın bugün öğle saatlerinden sonra kuzey ve kuzeydoğuya (Poyraz) dönerek kuvvetini arttırması; İstanbul ve Çanakkale başta olmak üzere Marmara’nın Batısı ve Kuzey Ege’de 29.11.2018 Perşembe gece saatlerine kadar zaman zaman fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İSTANBUL’DA YAĞIŞ ETKİLİ OLUYOR


İstanbul’da gece başlayan yağmur, etkili oluyor. Yağış nedeniyle Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde gezen vatandaşlar zor anlar yaşarken bazı vatandaşlar yağmurdan, yanlarında bulunan şemsiyelerini açarak korundu. Bazıları ise ıslanmamak için tentelerin altına sığındı. Yağmur nedeniyle yollarda da  su birikintileri oluştu.

İstanbul'da dün akşam saatlerinde başlayan yağış etkisini sürdürmeye devam ediyor.

İstanbul’da dün akşam saatlerinde başlayan yağış etkisini sürdürmeye devam ediyor.

YAĞIŞLAR NE ZAMANA KADAR SÜRECEK?

Cuma gününe kadar etkisini devam ettirecek olan yağışlı hava Marmara ve Ege’de hafta sonu etkisini kaybedecek ancak hava sıcaklıkları düşmeye devam edecek. Cumartesi günü Doğu Anadolu Bölgesi’nin yüksek kesimlerinde kar yağışı bekleniyor.

5-gunluk-son-dakika

EGE VE MARMARA İÇİN UYARILAR SÜRÜYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzey ve batısı, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri ile Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Diyarbakır çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Kıyı Ege ile Batı Akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanak, gece saatlerinden sonra Trakya’da karlakarışık yağmur şeklinde olması beklenen yağışların Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ile Batı Akdeniz'de kuvvetli, Çanakkale, İzmir, Aydın, Muğla çevreleri ile Antalya'nın doğu ilçelerinde çok kuvvetli olması bekleniyor.

SICAKLIKLAR DÜŞÜYOR

Hava sıcaklıklarının Kuzeybatı kesimlerde 2 ila 4, Trakya’da 4 ila 8 derece azalacağı, doğu kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Son güncelleme: 12:09 21.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more